Aby posílili své řady, uspořádá hodonínská organizace Českého svazu včelařů kurz pro začínající včelaře. Zájemci o včelaření se budou setkávat od 7. března v Lužicích.

„V naší organizaci, která sdružuje členy z Hodonína a některých okolních obcí, bývalo sto čtyřicet až sto šedesát členů, kteří měli patnáct set včelstev. Teď je včelstev asi osm set a členů sedmapadesát. Z toho polovina z nás je v důchodovém věku, například osm včelařů má přes osmdesát let,“ stěžoval si na stárnutí včelařů předseda hodonínské organizace Vladimír Uhrovič.

Kurz seznámí začínající včelaře s biologií včely, rostlinami, které jsou výhodné pro výrobu medu, zařízeními pro včelaře, ale také s ochranou včel před nemocemi a s péčí o ně.

„Včelař musí vědět jak včelám pomáhat, aby se jim vedlo co nejlépe. Musí zajistit, aby netrpěly nouzí o potravu, chladem nebo nemocemi, které v posledních letech včely velmi ohrožují,“ řekl Uhrovič.

Kurz se poprvé koná v sobotu 7. března dopoledne v domě včelařů v Lužicích. Praktická část pak bude probíhat na včelařské zahradě v Mikulčicích. Podle Uhroviče bude obsahovat několik setkání v průběhu celého roku, aby se jeho účastníci seznámili s tím, jak se mají v jednotlivých ročních obdobích o včely starat.