Letošní dlouhá zima nejspíš neovlivní množství a cenu medu, přesto se některým včelařům prodraží. Včelstva totiž mohla být zesláblá a uhynula. Nová přitom vyjdou na několik set korun.

„Tato zima včelám moc nepřála. Kdo na podzim dostatečně nezakrmil cukrem, mohlo se mu stát, že mu včelstvo takzvaně padlo hlady. Přes zimu se totiž včely krmit nesmí, mohou se zachladit a uhynout chladem," vysvětlil zkušený včelař ze Vřesovic Miroslav Vaculík. Ten obhospodařuje na čtyři desítky včelstev.

Jak dále uvedl, majitelé mohli včelám přilepšit až na jaře. Ideální pro takzvané podnícení včelstev, tedy podpoře rozvoje a podnícení snůšky matky, jsou teploty minimálně nad patnáct stupňů Celsia. „Kdo toho nevyužil, většinou o včely přišel. Podnítit včelstvo se může zase až na jaře, což šlo letos v teplých březnových dnech. Kdo toho nevyužil, mohl o včely přijít. U nás v regionu podobné případy byly," řekl Vaculík.

Jeho slova potvrdil i jednatel včelařské organizace Josef Balada z Nové Lhoty.

Podle něj ale úhyn nepřesáhl deset procent. „Včely začaly vylétat před Josefem. Pak ale napadl sníh, což znamenalo velký úbytek zásob. Včelaři museli dokrmovat. Slabé kusy uhynuly, ale nejde o žádnou katastrofu. S tím se musí počítat. Větší problémy ale nejsou, příroda se zpomalila stejně jako včely," uvedl Balada.

Po pylu nektar

Nyní je hlavním cílem včel pyl, je totiž první přirozenou stravou po zimě. „Až si udělají dostatečné zásoby a pyl si uloží do plástů, začnou se už zaměřovat na nektar. Ten první je z řepky, která kvete v květnu. Samozřejmě ale bude záležet na počasí. Obvykle ale první květový med stáčíme z řepky a ovocných stromů už kolem dvacátého," srovnal Vaculík s tím, že pak už se včely přesunou na akáty, lípu a jako poslední na řadu přichází sběr lesních květů. V poslední době se ale označuje tento druh medu spíše jako medovicový.

O tom, jestli letos včelaři zdraží, rozhodne hlavně počasí.

Jak uvedl předseda veselských včelařů Václav Šťastný, důležité bude především, aby květy neodkvetly příliš rychle. „Proto je důležité hlavně stabilní počasí. Jestli budeme zdražovat, se tedy uvidí až během sezony. Myslím si ale, že ceny už většinou přesahují sto korun za jednu sklenici," uvedl Šťastný.

Se zdražováním zatím nepočítají ani ve Velké nad Veličkou, kde se pohybuje cena medu kolem sta korun za sklenici.

Podle Šťastného bude mít počasí také vliv na snůšku. Včelstva se již totiž začínají o nové včely starat. „Pokud ale teploty příliš klesnou a plody nebudou dost silné, zchladí se a uhynou," doplnil Šťastný.

Chovatelům se zatím u včel neobjevily ani nemoci. Problémy obvykle způsobuje nejen infekční varroáza, ale i nosemóza. Vloni řešili padesátiprocentní úhyn například včelaři ve Stavěšicích na Kyjovsku.