Začátek letošních kurzů je 13. března v 9.00 v hodo­nínském ekocentru.

„Podobný kurz se nám vloni osvědčil. Z dvaceti účastníků sedmnáct výuku úspěšně ukončilo. Více než polovina jich už včelaří, další ještě neměli odvahu, počkají až na tento rok,“ uvedl předseda hodonínských včelařů Vladimír Uhrovič. Původně měli loňští elévové končit vzdělávání v říjnu, vyžádali si ještě listopad. Zdálo se jim to málo.

Co hodonínské včelaře těší je, že šlo ve velké míře o vzdělané lidi. Bylo mezi nimi šest inženýrů a dva magistři. I z pohledu věkového složení akce splnila účel. Šlo o lidi středního věku, mezi nimi i třicátníci a jeden vysokoškolský student, dokonce jedna šestnáctiletá dív­ka.

Pokud má někdo o včelaření zájem a není z Hodonína, nemusí se obávat. Už minule byly zastoupeny všechny kouty regionu. Od Moravské Nové Vsi přes Ratíškovice či Tvarožnou Lhotu až po Hýsly. Samozřejmě pak nechyběli zástupci míst, které hodonínská organizace sdružuje: Lužice, Mikulčice a Hodonín.

Vyžaduje to vědomosti

V náplni kurzů není jen život včel a péče o ně. Účastníci se například dozvědí i o využívání včelích produktů pro ochranu zdraví a léčení nemocí.

„Včelaření není jednoduché, vyžaduje znalosti,“ připomněl Uhrovič. O tomto koníčku ale říká, že je bránou do přírody. „Včelařil Mendel, Komenský a dokonce i Aristoteles,“ tvrdí Uhrovič.

Pokud chce organizace nalákat nové členy, jde to podle něj jen přes dospělé. Přesto včelař vede i kroužek pro děti. Získají tak základy, které jim už zůstanou. Později, když budou chtít včelařit, bude pro ně situace jednodušší.

Zájmy dětí jsou ale vrtkavé. Vladimír Uhrovič před lety vedl velmi úspěšný kroužek pro děti. Přestože ho navštěvovalo hodně školáků, dnes jsou včelaři jen dva z tehdejších členů.

Nejlepší cestou jak získat nového člena a ještě působit na mládež by byl zájemce z řad pedagogů. Na tento fakt včelaři sami upozorňují na letáku o kurzech. Doufají, že nějakého učitele přilákají.

Hodonínská organizace má momentálně dvaasedmdesát členů. Přitom dříve jich bývalo i sto čtyřicet. Co je ale alarmující je věkový průměr. Čtyřicet procent včelařů má více než šedesát let. Někteří už překročili i osmdesátku. I při nižším počtu členů se zatím ale daří držet přibližně stejné množství včelstev.