„Testy ještě nejsou kompletní, ale výzkumný ústav mi už potvrdil, že vzorky odebrané ve Bzenci jsou pozitivní,“ sdělil Vítek Marada, která má monitorování včelích nemocí v okrese Hodonín na starosti.

Včelstva i úly daného včelaře bude nutné spálit, a to co nejdříve. Podle Marady to bude možná už během pondělí či úterý.

V očekávání jsou zatím včelaři na dalších místech regionu, kde existuje podezření, ve Vracově a Bohuslavicích.

K dispozici je pouze část výsledků z Vracova. Ty naštěstí pro tamní včelaře dopadly s negativním výsledkem. Výzkumný ústav ale ještě nezpracoval vše.

Chovatel ze Bzence udělal přesně to, před čím odborníci varují. Nakoupil staré a neprověřené úly mimo region. Přivezl jich ze Slovenska hned sedmnáct. A s nimi zřejmě i nákazu. Spory původce moru v rámcích vydrží čekat i šedesát let. Zničit je lze jen tak, že se včely i s úly kompletně spálí.

Okres Hodonín je známý už několik let důsledným postupem v boji proti této nemoci. I díky tomu se podařilo mor přibližně před čtyřmi lety z regionu vystrnadit. Tehdy se nákaza projevila ve Vacenovicích, Čejči, Sudoměřicích či Lužicích. Muselo se vypálit více než pětadvacet stanovišť.