Okres Hodonín je známý už několik let důsledným postupem v boji proti této nemoci. I díky tomu se podařilo mor přibližně před čtyřmi lety z regionu vystrnadit. „Okres už byl vyčištěný. Teď máme mor tam, kde nikdy nebyl,“ poznamenal Vítek Marada z Hovoran, který v okrese nemoc monitoruje.

I když výsledky testů ještě nejsou k dispozici, o výskytu moru ve Bzenci včelaři nepochybují. Při odebírání vzorků u mrtvých včelstev jednoho z tamních chovatelů byly jasně vidět jeho příznaky.

„Vsunuli jsme špejli do otvoru po uhynulé larvě, byla na ní hlenovitá hmota,“ vysvětlil Marada, jak lze nemoc poznat.

Včelař udělal přesně to, před čím odborníci varují. Nakoupil staré a neprověřené úly mimo region. Přivezl jich ze Slovenska hned sedmnáct. A s nimi zřejmě i nákazu. Spóry původce moru v rámcích vydrží čekat i šedesát let. Zničit je lze jen tak, že se včely i s úly kompletně spálí.

Vracovská nákaza možná z Bzence

Ve Vracově jde zatím jen o podezření, které musí podrobné testy prokázat. To ale neznamená, že by se tamní včelaři nyní nebáli toho nejhoršího.

„Včelař, u kterého se podezření prokázalose svými úly kočuje, proto předpokládáme, že včely někde vyloupily cizý úl a nákazu si přinesly,“ vysvětlil okolnosti vracovského nálezu Oldřich Bednařík z tamního včelařského sdružení. „Je možné, že se nakazily právě ve Bzenci,“ doplnil ještě.

Podle Marady je dobře, že vzorky byly letos odebrané brzy. Pokud bude potřeba pálit, rád by, aby to bylo co nejdříve, ještě než včely na jaro vyletí.

Vítek Marada upozornil také na jeden rozmáhající se nešvar, který také může situaci s morem v regionu zhoršovat. Relativně nezkušení včelaři neúměrně hromadí nová včelstva s vidinou většího výdělku. Poslední dva roky totiž ubývá medu a roste jeho cena. Při levném a neověřeném nákupu ale mohou přitáhnout mor, jak se právě stalo ve Bzenci.

„Je nutné stále apelovat na včelaře, ať sem nezatahují nic z cizých regionů. Vidí nějaké úly nebo rámky ve stavu, že jiný by je už dávno vyhodil, ale je to o stovku levnější, tak to koupí. Takové věci se mají preventivně raději pálit,“ láteří Vítek Marada.

Na výsledky testů ale nečekají netrpělivě jen ve Vracově a Bzenci, ale i v okolí. Jednak kvůli možné nákaze, ale také kvůli opatřením, která by následovala. „Ochranné pásmo po prokázání moru je pět kilometrů. V něm pak například nesmí další dva roky včelař kočovat. Včely nesmí z pásma ven a ani žádné zvenku dovnitř,“ uvedl předseda kyjovských včelařů Miroslav Smolík. I on čeká na výsledky testů. Třetí nález regionu, i když jen slabý, se totiž objevil ještě v sousedních Bohuslavicích.

Naposledy se ve větší míře včelí mor vyskytl v okrese Hodonín roce 2005 v Čejči, Sudoměřicích či Lužicích. Tehdy se muselo vypálit pětadvacet stanovišť.