Myši a potkani. Pro někoho milí hlodavci, pro jiné noční můra. Ta by teď měla skončit. Města na Hodonínsku začala s pravidelnou deratizací. Specializované firmy rozmístní otrávené návnady na veřejných prostranstvích i v rodinných domcích.

„Po zimě se každoročně zvyšuje výskyt hlodavců,“ řekla referentka odboru rozvoje a správy města ve Veselí nad Moravou Andrea Jarošová. Hubení provádí města ze dvou důvodů. První je ochrana lidí před nemocemi, které hlodavci přenáší. Druhý jsou peněžní ztráty, způsobované obchodníkům.

„Nejzávažnějšími nemocemi je leptospiróza a weilova žloutenka. Potkani však roznáší na třicet druhů chorob, které jsou pro člověka nebezpečné. Dále také poškozují jídlo požerem. To znamená, že nakousnou několik potravin a ty pak nelze použít,“ vysvětlil majitel deratizační společnosti Oldřich Bubrinka.

Na Hodonínsku používají firmy k vyhubení hlodavců stejný postup. Návnady v podobě zelených, růžových a oranžových granulí, nabarveného zrní, nebo jedových stanic pokládají v několika fázích. Nejprve do kanálů a na veřejná prostranství a poté do suterénů rodinných, nebo činžovních domů.

„Místa máme vytipovaná. Lidé však mají před začátkem deratizace možnost, obrátit se na nás, nebo na deratizační firmu a zvýšený výskyt hlodavců ohlásit,“ uvedla Jarošová. Veselí se zbavuje hlodavců dvakrát ročně. Hodonín a Kyjov nejméně jednou. Podle odborníků je tento přístup správný.

„Hodonín je podle mě ve slušném stavu. Jsou ale i města, kde se deratizace provádí třeba jednou za pět let. To je pak problém, protože hlodavci se přemnoží,“ řekl majitel deratizační společnosti Rudolf Chmela.

V dubnu mohou lidé na návnady ve městech narazit. Majitelé psů a rodiče však mohou být klidní.

„Každá venkovní návnada bude zahrabána. Ty, které jsou volně položené budou výstražně označeny,“ uvedl Bubrinka.

Města vyjdou deratizace řádově na deseti až stovky tisíce korun ročně.