Neděle byla u Baťova kanálu ve znamení nový expozic. Tu první ukázali světu ve strážnickém Průžkově mlýně, který je jednou z nejstarších staveb ve Strážnici. „Udělali jsme tady novou expozici o historii Baťova kanálu ve Strážnici a okolí, která vysvětluje to, jak dřív Baťův kanál fungoval,“ uvedl za Místní akční skupinu Strážnicko, které se podařilo sehnat na expozici sto dvacet tisíc, Vít Hrdoušek.

Ve zbrusu nové expozici přivítala hosty i poslední mlynářka. „Do mlýna jsem se provdala v roce šestačtyřicet a v roce 1954 nám mlýn vzali takovým způsobem, že přišel předseda za manželem a řekl mu, ať mu dá klíče od mlýna,“ zavzpomínala osmaosmdesátiletá Marie Průžková.

Jedna expozice je věnovaná výstavbě a provozu Baťova kanálu a druhá historii mlýna. „Kdyby měl někdo starou fotografii tykající se historie Baťova kanálu nebo mlýna, tak ji určitě přivítáme,“ řekl Hrdoušek.

Mlýn stával v bývalé ulici Lázeňská, hned za kostelem. „Je to velice zajímavé místo a doufejme, že se Baťovým kanálem spojí a stane se odpočinkovým místem pro všechny návštěvníky,“ prohlásil za Mikroregion Strážnicko starosta Sudoměřic Stanislav Tomšej. „Jsem pamětnicí toho, když se začal Baťův kanál dělat. To byla taková krása. Neumíte si ani představit, jaké tu bylo koupání,“ vzpomínala Průžková.

Výstavu ve mlýně realizovala agentura Baťův kanál. „Je koncipovaná tak, abychom ukázali, jak se Baťův kanál stavěl ve třicátých letech. Jak vypadal za provozu a taky jak vypadal v devadesátých letech při zahájení samotné rekonstrukce,“ přiblížil záměr ředitel agentury Vojtěch Bártek.

Sudoměřická technická památka Výklopník, kterou slavnostně otevřeli v červnu roku 1939, se také představila v novém kabátě, který stál půl milionu korun. „Součástí expozice je model Výklopníku a videoprezentace. Opravila se celá soukolí,“ upozornil Hrdoušek.

Na Výklopník se vrátily také některé původní kolejnice a lana. Ty jsou ale povětšinou nová. Zasklení se dočkal původní velín.