Plány s budovou má jasné. Vznikne v ní nová knihovna a dvě klubovny. „Všechna nová zařízení mohou využít i malou čajovou kuchyňku, která vznikne z bývalé sborovny. Nově upravíme i toalety," upřesnil starosta.

Klubovny využijí zájmové sdružení v obci. Jedna bude pro skauty, o tu další už nyní vede spor několik dalších občanských sdružení. „Zvažujeme, že dáme prostor například Klubu maminek a Kulturnímu a vlastivědnému sdružení. Jasno ale ještě nemáme, takže šanci mají i další," informoval Grombíř.

Knihovna byla dříve v budově muzea, které obec také rekonstruuje. Vzniknou v něm dvě nové expozice, z nichž jednu věnuje jízdě králů. Tu muzeum otevře osmého září.

Než školu Skoronice opraví, knihovnu provizorně přestěhovaly do jedné ze tříd.

V obci doufají, že budovu stihnou opravit do šestého září, na kdy svolali sjezd rodáků. O prázdninách tak v prostorách bývalé školy vytvoří nové místo pro využití i na tak velké akce. Podle starosty na sjezd zamíří kolem dvou stovek lidí. „Pořádáme ho po dvanácti letech a rodáci si tak mohou v budově prohlédnout například výstavu o obci," poznamenal Grombíř.

Za opravu zaplatí obec asi 860 tisíc korun. „Žádali jsme o dotaci na ministerstvu pro místní rozvoj i některé nadace, ale peníze jsme nedostali. Přitom už jsem si byl skoro jistý tím, že dotaci získáme, protože náš projekt přesně odpovídal dotačnímu titulu u nadace ČEZ. Škola je však v takovém stavu, že opravu nutně potřebuje, proto do ní jdeme i sami," dodal starosta.