Součástí rekonstrukce téměř stoletého domu je i restaurování maleb v jeho hlavním průčelí, které se má co nejvíce přiblížit původní podobě. To byla jedna z podmínek, ke které se investor zavázal. „Při průzkumu se zjistilo, že fasádu někdo asi třikrát přemaloval. Původní barva zřejmě byla žlutá, i ornamenty jsou několikrát opravované a upravované," řekla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Jenže z dochovaných černobílých fotografií není zřejmé, jak malby na domě původně vypadaly a jakou měly barvu. Město proto žádá všechny, kteří mají informace o původní podobě stavení nebo jeho fasády, aby se obrátili na městského architekta. „Podobnými malbami je zdobená například kaplička v Zarazicích," poukázal Vladimír Groš, který se zajímá o neprobádanou minulost Veselí.

Zemský dům vznikl před rokem 1924 a sídlila v něm Státní správa regulace řeky Moravy. „Pozemek, na kterém stojí, se jmenoval Na láně. Patřil hraběti Chorinskému, později se ulice přejmenovala na Tyršovu," připomněl Groš.

Sídlo tam zhruba od roku 1992 našli také zaměstnanci finančního úřadu. „Budovu nám pronajímala firma Imos invest," připomněla Marcela Tuhá," ředitelka veselského úřadu. Ten místní od roku 2011 najdou na náměstí Míru 1759. Tam má novou budovu za necelých čtyřicet milionů korun.

Proměna v ubytování pro šestapadesát lidí vyjde na pětatřicet milionů korun. „Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne pro tuto stavbu dotaci ve výši jednoho milionu eur," sdělila mluvčí resortu Veronika Vároši.

V domě budou převažovat garsoniéry, z části také dvoupokojové byty. Rozlohou se budou obytné prostory pohybovat mezi dvaceti až pětačtyřiceti metry čtverečními.

Objekt má být nově kompletně bezbariérový se dvěma výtahy. „Ceny budou v oblasti regulovaného nájemného tak, aby si bydlení mohl dovolit opravdu každý," dodal Lejsal. Momentálně to je necelých osmapadesát korun za metr čtvereční. Kolaudace nových prostor je v plánu na březen příštího roku.