Dorazí totiž na malé setkání členů Charty obcí Evropské unie, které začne ve čtvrtek ve Starém Poddvorově. „Nebude to poprvé, kdy doma ubytujeme cizince. Jde pro nás o takové zpestření běžných dnů a svou roli hraje samozřejmě zvědavost. Navíc trošku procvičíme cizí jazyk, třeba u skleničky vína, i když se Slovákem to nebude problém," myslí si Zdeněk Brhel.

Do Starého Poddvorova zamíří na čtyři dny celkem dvaačtyřicet delegátů z jedenácti obcí zemí Evropské unie. Přestože se sjezd uskuteční ve Starém Poddvorově, hosty ze zahraničí ubytují jak v tamních rodinách, tak v okolních obcích. „Setkání se účastní nejen lidé od nás, ale také z Nového Poddvorova, Čejkovic či Dolních Bojanovic," vysvětluje zastupitel Starého Poddvorova a jeden z organizátorů chystané mezinárodní akce Tomáš Kuchař.

O všech dvaačtyřicet příchozích se tak od čtvrtka do neděle postarají právě v hostitelských rodinách na Poddvorovsku a okolí.

Podobné shromáždění se ve Starém Poddvorově uskutečnilo už před pěti let. Tehdy dorazilo z každé země deset lidí. „Vůbec poprvé na malé setkání přijede delegace z Chorvatska, které do unie vstoupilo loni v červenci. Naopak na podobných setkání se od roku 2009 v jiných zemích vystřídalo už sedmatřicet zástupců Starého Poddvorova," řekl Kuchař.

Brhelovi se na čtyřdenní návštěvu nijak zvlášť nepřipravují. „Jde skutečně o to, aby hosté zjistili, jak se žije v jiných zemích, jaké má rodina zvyky a chování. V plánu je jeden společný oběd. Na ten připravíme něco tradičního, buď svíčkovou, nebo řízek. Volbu ale nechám spíše na manželce," sdělil s úsměvem Brhel.

Přestože cizinci přijedou už ve čtvrtek, oficiální program začne v pátek v poddvorovském kulturním domě. Všichni delegáti dorazí i do Hodonína, kde navštíví sběrný dvůr. Dále je čeká exkurze u čejkovického výrobce čajů a koření Sonnentoru či výjezd do Prušánek.

V sobotu je na programu prezentace delegátů a návštěva několika míst ve Starém Poddvorově.