Jak upozornila starostka obce Anna Hubáčková, podařilo se tak vysadit přes tisíc stromů. Většinou ovocných. „Lidé si objednávali hlavně švestky a jabloně, někteří i moruše, hrušně a třešně. Chceme sázet dál, vzhledem k suchu je to ale náročné, takže obecním rozhlasem žádáme o pomoc při zalévání,“ sdělila Hubáčková. Záměrem je příjemnější a vzdušnější prostředí a na rozpálených ulicích vytvoření stinných míst.

Do výsadby se před půldruhým rokem pustili také v sousední obci. „Jde o návrat k dřívějšímu vzhledu obcí. Vysadili jsme už zhruba stovku stromů, hlavně hrušní, jabloní a třešní. Jsme připravení na další desítky, máme i zaregistrovanou žádost o dotace,“ uvedla starostka Vacenovic Jana Bačíková. Lidé si vybrali druh, o který se před domem na obecním pozemku starají.

Nové stromy se do desítek obcí podařilo dostat i díky spolupráci s místní akční skupinou Kyjovské Slovácko v pohybu. „Navíc právě podáváme nový dotační titul pro zeleň v sídlech,“ sdělila předsedkyně Kyjovského Slovácka v pohybu Anna Čarková.

Sazenice totiž budou zapotřebí už za několik měsíců. „Ideální je sázet ovocné stromy na podzim. Navíc na jaře v současnosti už chybí v půdě voda,“ upozornil Miroslav Vaculík z Vřesovic, jehož ovocné pálenky sklízejí úspěchy po celé Moravě.

Podle bioetnologa Víta Hrdouška z Tvarožné Lhoty byly dříve ovocné stromy ve veřejném prostoru obvyklé a lidé je uměli využívat. „Nyní však mají někteří stále strach z výfukových plynů, přestože už auta jezdí na bezolovnatý benzín. I z toho důvodu se výsadba v obcích zaměřuje na klidové ulice,“ uvedl Hrdoušek.

Ten je koordinátorem moravského projektu Milion stromů, který usiluje o záchranu a propagaci tradičního ovocnářství.