„Letos se nám sešlo jedenáct vzorků utopenců a čtrnáct nakládaných sýrů. Přibližně obdobné množství máme při ochutnávce každý rok," uvedl za organizátory Martin Krůtil, podle kterého vznikl netradiční košt spíše náhodou. „Ještě když jsme s bývalými členy chodili do souboru Danaj domluvili jsme se, že navzájem ochutnáme své vzorky utopenců. Následně se z toho bez většího plánování vyvinul košt. Nakládané sýry se k tomu ale připojily až za několik let," vysvětlil Krůtil.

Do více než dvou desítek vzorků se nejprve pustili vybraní komisaři. Ti na rozdíl od ostatních účastníků koštů mohli ve svém bodování používat i půl body. Zbylí návštěvníci totiž pak mohli degustovaným vzorkům dávat jen celé body v rozmezí od jedné do pěti. „Komisaři mají tu výhodu, že mohou ohodnotit ochutnané utopence a sýry i půl bodem. To je především proto, aby se čísla neopakovala," komentoval hodnocení organizátor, podle kterého jsou hodnotící komisaři vybraní vždy náhodně. „Chtěli jsme jen, aby byly spravedlivě ochutnány vždycky všechny vzorky. Následně se body i s těmi od ostatních zprůměrují," popsal hodnocení Krůtil.

Na netradiční degustaci tak v sobotní tři hodiny odpoledne zavítalo několik desítek lidí. „Chodím pravidelně. Jde o příjemnou akci, kde se vždycky potkám se známými. Mám ráda nakládané sýry i utopence, takže si navíc i pochutnám," řekla se smíchem jedna z pravidelných návštěvnic akce Simona Dufková. Pořadatelé však kromě dospělých návštěvníků mysleli i na děti. „Protože už máme své rodiny, chodíme na košt i s dětmi. Proto jsme pro ně připravili dětskou diskotéku, na které se mohou vyřádit," komentoval z reproduktorů znějící pohádkové písně Krůtil. Ten uvedl, že se ale jedná vždy o hodně komorní akci. „Jde o akci pro kamarády a námi pozvané lidi. Chceme totiž, aby měla akce vyloženě rodinnou atmosféru," dodal organizátor.