ŠARDICKÉ SKLEPY DOKOŘÁN

Kde: Šardice

Kdy: sobota, od 11.00

V uličkách mezi šardickými sklepy se tuto sobotu uskuteční již šestý ročník ochutnávky vín. Návštěvníci se mohou těšit na devatenáct sklepů místních pěstitelů a výrobců. V každém bude volná degustace, pro příchozí bude připravené i občerstvení. „Vinaři se vždy předhání, který z nich nachystá nejlepší dobroty," řekl František Foretník z Mendelova vinařského spolku, který akci v Šardicích pořádá. Ve sklepech bude návštěvníky doprovázet zpěvem ženský a mužský sbor z Archlebova. Od sedmi hodin večer bude v areálu za starou školou připravený doprovodný program, který bude mít v režii cimbálová muzika Friška z Kyjova a DJ.

TRADIČNÍ KROJOVANÉ HODY

Kde: Starý Poddvorov

Kdy: pátek - úterý

Pětidenní veselí zažijí tento a příští týden obyvatelé Starého Poddvorova, kde se od pátku až do úterý se konají krojované hody. Páteční a sobotní večer bude patřit diskotékám s DJ, v neděli a v pondělí se lidé mohou těšit na průvod krojovaných. „Kroj nachystaný mám, chodím v něm každý rok, ale když bude pršet, nechám ho doma," uvedla starostka obce, Drahoslava Veselská. Dodala, že v případě nepříznivého počasí se večerní zábava s dechovou hudbou Liduška uskuteční v kulturním domě. V úterý čeká na vytrvalé hodující pohodová diskotéka.

8. VESELSKÝ HRNÉČEK

Kde: Veselí nad Moravou, Ranč Mississippi river

Kdy: sobota, od 13.30

První srpnová sobota na ranči Mississippi river ve Veselí nad Moravou bude patřit country hudbě. Na osmém ročníku Veselského hrnéčku vystoupí skupiny z blízkého okolí, které kromě country zahrají i blues, rock a trampské písně. Návštěvníkům zahrají kapely BG Bears, El Dorado, Vjetr z hor nebo Legenda a Flock. „Tito interpreti se u nás v sezoně často střídají, nyní je lidé uvidí všechny pohromadě," informoval za ranč Lubomír Roubínek. V úvodu akce vzejde z losování šťastlivec, který vyhraje třicetilitrovou bečku piva. Pro ostatní je připravené občerstvení, grilování, opékání špekáčků a pro děti jízda na ponících. V osm hodin začne taneční večer se skupinou Countrio. Dobrodružné povahy mohou na veselském ranči strávit noc ve stanu.

BESEDA U CIMBÁLU

Kde: Dolní Bojanovice, areál u Slovácké chalupy

Kdy: sobota, od 20.00

V areálu u Slovácké chalupy v Dolních Bojanovicích bude tento víkend živo. Na tradiční Besedě u cimbálu vystoupí osm pěveckých sborů. Od osmé hodiny večerní se na pódiu vystřídají soubory z Moravské Nové Vsi, Lanžhota, Mutěnic, Velké nad Veličkou a dalších okolních obcí. Chybět nebude ani místní mužský, ženský a dětský pěvecký sbor nebo bojanovští zpěváci. „Do Bojanovic zavítá také Martin Vaculík, který se v červnu stal stárkem Podluží," láká návštěvníky pořadatelka Anna Řezáčová, která je současně jednou ze sólových zpěvaček. V pozdních hodinách na program naváže zábava s cimbálovou muzikou Vojara.

DOŽÍNKY

Kde: Strážnice, Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Kdy: neděle, od 9.00

Sečení kosou hrabicí a žacím strojem, mlácení obilí motorovou mlátičkou i cepy a řadu ukázek dalších žňových prací uvidí v neděli návštěvníci strážnického skanzenu. Uskuteční se tam dožínky. S nářadím se příchozí na výstavě zblízka seznámí a mohou si také vyzkoušet, jak se tyto nástroje ke sklizni připravují. „Odpoledne vyrazí tradiční průvod ženců a žneček ke stavení hospodářů, kterým symbolicky předají dožínkový věnec," přiblížila hlavní bod programu Markéta Lukešová z Národního ústavu lidové kultury. Do průvodu se mohou zařadit i děti, které si na dílně vlastnoručně ozdobí své vlastní dožínkové náčiní.

BARBORA ORLICKÁ

VENDULA GREGOROVIČOVÁ