„Stavba kopie mlýna a valchy, které pocházejí z části Podhajské mlýny v obci Suchov na Horňácku, začala už loni v říjnu. Celkový počet staveb se po dokončení této realizace rozroste na téměř sedm desítek historických objektů,“ informoval zástupce ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, který skanzen provozuje, Martin Novotný. Podle jeho slov stavební práce mírně zbrzdilo zimní a jarní deštivé počasí. Prováděcí firmě se však podařilo časový skluz dohnat, takže vedení skanzenu počítá s termínem dokončení ve stanovené lhůtě, což je letos na podzim.

Vodní mlýn a valcha vyrostou v areálu Vodních technických staveb. Projekt je financován z Regionálního operačního programu Evropské unie a je vyčíslen na takřka 60 milionů korun.

Švestky ze zahrádky.
Samosběr švestek v Krumvíři je tu. Farmy nabízí i cibuli, mrkev a cukety

„Při samotné realizaci stavby jsme vycházeli jednak ze zaměření původních objektů, které ve čtyřicátých letech 20. století provedli studenti Vysokého učení technického v Brně pod vedením profesora Antonína Kuriala, dále pak z projektu vypracovaném pro strážnický skanzen v 70. letech i z dobových fotografií,“ upřesnil Martin Novotný. Jak dále dodal, mlýn se skládá ze dvou obytných jednotek pro mlynáře, kopie mlýnice a funkčního mlecího zařízení. Návštěvníci skanzenu by tak v rámci prohlídek či edukačních programů mohli sledovat mletí obilí i jeho další zpracování. Vodním kolem je poháněn mlýn, ale i zařízení objektu valchy, která je druhou budovanou stavbou. „Tato technická stavba v minulosti sloužila ke zplsťování podomácku vyrobeného sukna z ovčí vlny. Vnitřní zařízení valchy se skládá z dřevěných kladiv a mohutného vydlabaného žlabu. Tato kladiva ubíjejí v korytě spařenou tkaninu, která se musí neustále otáčet tlakem ozubení, aby se dosáhlo jejího pravidelného sražení,“ upřesnil Novotný.

Strážnický skanzen se o nové objekty postupně rozrůstá podle zpracované koncepce, jejíž aktualizace proběhla v roce 2010. Naposledy zde byla před třemi lety převezena budova podsklepené komory z obce Biskupice. Ta se nachází v areálu Luhačovického zálesí. Koncepce výstavby do budoucna počítá také například se stavbou školy, hostince, hřbitova, márnice a jiných objektů.

Brněnská přehrada
Tipy na levné koupání na jižní Moravě. Lákají přehrady, jezera i rybníky

Strážnický skanzen se těší, čím dál větší oblibě návštěvníků. Ty sem lákají roubené i zděné historické stavby, ale také téměř celoroční kulturní program. Jen v loňském roce tento areál navštívilo téměř 55 000 lidí.