Budou mít z čeho vybírat. „Letos máme třiadvacet druhů piva, což je o tři víc než loni. Nabízíme spíš větší pivovary, ale každý rok měníme druhy, takže jednou máme jedenáctku, podruhé ležáka, tmavé, různě ochucené nebo třeba kvasnicové. Od každého pivovaru bereme maximálně dva druhy a všechno se vždy vypije. Počítám, že i letos se vytočí přes čtyři tisíce piv,“ říká organizátor akce Petr Bábík a svolává na čtyři desítky dobrovolníků, kteří na akci pomáhají ať už za výčepem, nebo při výdeji jídla. „Tak pojďte, všichni. Uděláme si konečně fotku. Po těch osmi letech,“ směje se sympatický muž, zatímco se za ním scházejí lidé ve žlutých tričkách s nápisem Bierfest Vacenovice.

Ilustrační foto
Ani deště nepomohly. Morava ve Strážnici nemá ani polovinu vody

Stačí pár desítek vteřin a fotodokumentace je hotová. Všichni se rozcházejí na svá místa. A tak si návštěvníci mohou opět dojít na pivo. Mezi nimi třeba Libor Borsos z Kyjova. „Jezdíme sem už šest let. Vždycky se těším, že ochutnám něco nového. Normálně piju Starobrno jedenáctku, takže je to pro mě takové zpestření,“ říká pivní fanda, který jezdívá i na jiné košty.

Lidé na akci přicházejí různě. Někteří přijedou autobusem, jiní se nechají dovézt a jsou dokonce i tací, kteří na ni přijdou pěšky z větší dálky. Jako Strážničan David Pašalov. „Nechali jsme se dovézt do Bzence-Přívozu a odtud jsme šli s přítelkyní přes les. Je to asi deset kilometrů, ale aspoň jsme si udělali větší chuť na pivo,“ směje se třiatřicetiletý muž, zatímco upíjí ze druhého půllitru.

Sedí, vykládá si, baví se a poslouchá hudbu nebo moderátora akce Zdeňka Janků. Ten právě komentuje jednu ze soutěží. Po hodu pivním táckem přišlo na řadu držení tupláků. První na řadu jdou dámy. Pětice sličných soutěžících čeká na pokyn, kdy mají sklenice s vodou zvednout do vzduchu.

„Takže ruce budou natažené, nesmíte se moc zaklánět. Poslední, která zůstane, postoupí do finále,“ vysvětluje pravidla moderátor. Dámy jsou připravené a sklo putuje na pokyn do vzduchu. Začíná souboj. Po první minutě se soutěžícím začínají třepat ruce. Ale nevzdávají se. Mají totiž skvělé fanoušky, kteří je podrží.

Příznivci pěnivého moku si pochutnají a pobaví se jedno odpolene, místní hasiči budou mít u z práce na festivalu dlouhý užitek. „Výtěžek z akce tvoří asi dvě třetiny rozpočtu sboru a jde na jeho činnost. Od roku 2011 jsme obnovili práci s dětmi, která je pro nás momentálně nejdůležitější. Zbytek peněz jde pak na údržbu areálu, ale prioritou jsou pro nás děti," vysvětluje Petr Bábík, kam vydělané peníze putují.

Ilustrační foto.
Hodonínská nemocnice volá o pomoc. Potřebuje dárce krve