„V poslední době se nám zvýšil počet ilegálně vylepených plakátů. Nešlo ale jen 
o jednotlivé kusy, ale o opravdu velké plochy, na kterých se plakáty objevily," uvedl velitel veselských strážníků Rostislav Prax s tím, že pokud strážníci v minulosti narazili na někoho, kdo lepí po městě plakáty bez povolení, dali mu pokutu jeden tisíc korun za to, že město znečišťuje.

„Nyní se ale objevila skupina, o níž jsme poté zjistili, že jde vlastně o firmu, jež plakáty bez povolení vylepovala i v jiných městech. Díky kamerovému systému se nám ji podařilo přistihnout hned třikrát. I proto jsme přestupky s důkazy předali k projednání správnímu orgánu. Ze zákona může být za tento přestupek udělena pokuta až do výše dvaceti tisíc korun," sdělil Prax.

Podle ředitele obecně prospěšné společnosti Veselské kulturní centrum, která má výlepy na starosti, Michala Blažíčka, má Veselí nad Moravou devět oficiálních výlepových ploch. Právě na těch se v minulosti ilegální výlepy objevovaly. „Nyní se ale přesunuly spíše na autobusové zastávky," uvedl Blažíček.

Velitel tak Veselany vyzývá, aby v případě, že spatří někoho, kdo vylepuje plakáty na sloupech, rozvaděčích, mostních pilířích či zastávkách městské policisty informoval. Zavolat může na telefonní číslo 518 322 895. Podle Blažíčka si veselská kasa ročně díky zaplaceným plakátům přilepší o částku kolem sto tisíc korun. Naopak tím, že pořadatelé akcí oficiální místa obejdou, může město přijít i o několik desítek tisíc korun. „Když na nějaký nepovolený plakát narazíme, strhneme ho, nebo přelepíme. Kdyby se to ale stávalo dlouhodobě a naše plakáty tito lidé neustále přelepovali, tak mohou jít ztráty do tisíců," doplnil Blažíček.

Dvakrát se už podařilo dopadnout ilegální lepiče plakátů také v Kyjově. Podle velitele kyjovských strážníků Lubomíra Plachého měli pachatelé lepidlo a plakát v ruce u jedné z tamních autobusových zastávek. „Ve druhém případě jsme lepiče přistihli přímo na místě, když lepil plakát na kryt sloupu veřejného osvětlení. Vše zaznamenal i městský kamerový systém. V obou případech jsme uložili blokovou pokutu tisíc korun a nařídili plakáty odstranit," uvedl Plachý. Jak sdělil ředitel kyjovského domu kultury Ladislav Pavluš, z pronájmu ploch získávají poměrně malou částku. „Peníze však jdou zpět na pokrytí a údržbu ploch. Je to problém, u kterého ani tak nejde o ztráty ze samotného nelegálního výlepu, jako spíš vznikají škody na pouličních lampách, autobusových zastávkách a podobně," míní Pavluš.

Také v Kyjově je praxe taková, že pokud zaměstnanci kulturního domu na nepovolený plakát narazí, strhnou jej či přelepí.

Více než tři sta tisíc korun vloni získal podle mluvčí města Petry Kotásková z plakátů Hodonín. Letos již částka přesáhla sto tisíc korun. „Město má oficiálně padesát výlepových ploch, z toho je třiatřicet otočných a sedmnáct statických panelů," informovala Kotásková s tím, že zjistit, o jakou částku město ilegálními výlepy přijde, není možné. I v Hodoníně se ale letos strážníkům podařilo ilegální lepiče dopadnout. „Oba případy jsme vyřešili blokovou pokutou jeden tisíc korun," uzavřel velitel hodonínských městských policistů Jindřich Vašíček.