Aktuálně k volbám do Evropského parlamentu: www.denik.cz/eurovolby

Nejvyšší účast k šestnácté hodině ohlásil správní obvod Kyjov. Tam už odvolilo 6,6 procent z dvaceti devíti tisíc šesti set možných voličů.

„V terénu máme kontrolní skupiny, které mají za úkol, aby hlásily, kdyby se něco dělo. Zatím nemáme žádné hlášení, takže předpokládám, že je klid a nic zásadního se nestalo,“ hodnotí prozatím průběh voleb vedoucí správního oddělení Krajského úřadu Jihomoravského kraje Eva Sychrová.

Volby do Evropského parlamentu, které právě začaly, by mohly být pro politiky testem, jak uspějí v blížících se předčasných říjnových volbách. Právě proto odborníci očekávají i větší volební účast, než při prvních evropských volbách v roce 2004. Voliči mohou tentokrát vybírat z třiatřiceti registrovaných politických stran, hnutí a koalic, které navrhly přes sedm set kandidátů.

Z hodonínského okresu jde do eurovoleb šest kandidátů ze čtyř politických stran. Za lidovce kandiduje na dvanáctém místě poslanec Libor Ambrozek a na čtyřiadvacátém Zdeňka Tesaříková, oba jsou z Hodonína. Dva kandidáty má i Koruna Česká, která do voleb posílá na jednadvacátém místě Antonína Janáse z Blatnice pod Svatým Antonínkem a na šestadvacátém Zlatka Mikitku ze Šardic.

Moravany zastupuje František Novotný z Hodonína s pořadovým číslem devět. Nejvýše na kandidátce pak stojí Stanislav Horňák z Veselí nad Moravou, jenž je „sedmička“ Dělnické strany. „V těchto volbách jde o to ukázat nějaký postoj. Čeho je moc, toho je totiž příliš. Dnes se toho u nás většina děje špatně, ale dalo by se to otočit,“ řekl Stanislav Horňák. Stejně jako Dělnická strana i Moravané chtějí, aby měla Morava v Evropě zastoupení.

„Jinak se totiž o moravské zájmy nikdo nepostará. Politické strany se sídlem v Praze o Moravě zásadně nemluví, nezajímá je,“ myslí si František Novotný. Že už mají lidé dost velkých stran a že díky tomu má šanci i Koruna česká, věří její kandidát Antonín Janás. „Lidé by konečně mohli přijít k rozumu a volit malé strany. Navíc strana monarchistů ctí tradice tohoto státu. Prosazovali bychom rovnost a aby dotace z fondů byly pro nás lépe dosažitelné,“ uvedl.

Volby se uskuteční přibližně ve stejném termínu ve všech sedmadvaceti členských zemích EU. Češi si zvolí dvaadvacet poslanců. Volební místnosti se otevřenou v obvyklých okrscích v pátek ve 14.00. Lidé mohou volit až do 22.00, v sobotu pak od 8.00 do 14.00. Volič se musí prokázat občanským průkazem nebo cestovním, diplomatickým či služebním pasem. Do volební urny může vhodit pouze jeden volební lístek s maximálně dvěmi zaškrtnutými kandidáty.

Volby se v kraji uskuteční ve 1411 volebních okrscích, kam by mohlo zamířit celkem 957 761 voličů. Na hladký průběh voleb budou dohlížet i policisté. „Posílíme výkon služby a budeme se zaměřovat na okolí volebních místností a na to, aby tam byl dodržován veřejný pořádek,“ informoval mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Podle politologa Stanislava Balíka si lidé nedokážou představit činnost a pravomoc Evropského parlamentu, proto o volby nemají valný zájem. Letos by to však mohlo být jinak. „Na podzim se konají parlamentní volby a u těchto si strany testují podporu u voličů. Výsledek eurovoleb pak může posloužit jako argument ve vnitrostranickém boji,“ předpokládá Balík, podle kterého by prostor mohly získat i jiné strany mimo současnou nejsilnější čtyřku.

Přestože se volební místnosti zavřou už v sobotu odpoledne, sčítání začne až v neděli v deset večer, kdy volby skončí v poslední evropské zemi, v Itálii. Voliče by totiž zveřejnění výsledků voleb v sousední zemi mohlo ovlivnit.

Do naší ankety k eurovolbám se můžete zapojit zde