„Připraveno je celkem 1581 vzorků, z toho 510 červených. K ochutnání budou vína z Moravy, Čech, ale i Slovenska, Maďarska, Rakouska, Chorvatska nebo Polska. Odlišnost té výstavy je především v tom, že zájemci budou moci ochutnat vína od profesionálních výrobců vín a škála dodavatelů je obrovsky široká," uvedl Pavel Navrátil ze spolupořádajícího Cechu kyjovských vinařů.

Degustace už se uskutečnila v Kyjově na kulturním domě. Zúčastnilo se jí bezmála dva stě padesát zkušených odborníků. „Celkovým šampionem výstavy je vzorek Rulandské šedé, výběr z hroznů 2011 od Leoše Urbánka z Čejkovic," informoval Roman Donda z ústředí Českého zahrádkářského sva­zu.

V pátek bude koštu předcházet ještě odborný seminář a také slavnostní vyhlašování výsledků. Obojí se odehraje v Kyjově v kulturním domě od 9.00 do 12.00. Na programu jsou témata: Moštové a stolní odrůdy révy vinné pro malovinaře, výroba vína u malovinařů a nové postřehy k agrotechnice ve vinici. Z důvodu náročnosti prostoru se samotný košt uskuteční ve Vracově v tamní sportovní hale v sobotu a neděli 19. a 20. května. V sobotu bude možné navštívit košt od 13.00 do 22.00 a v neděli od 10.00 do 17.00.

O dobrou náladu se během koštu bude starat známá Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče. Součástí výstavy vín bude tradičně stánek časopisu Zahrádkář a v hale také stánek Vydavatelství Baštan s nabídkou ovocnářské a vinařské literatury. Občerstvení bude zajištěno v prostorách sportovní haly, ale i ve stáncích v parku před ní. Tam bude možné koupit i některá vína od velkovinařů

Cílem této akce je umožnit vinařům setkání i výměnu zkušeností na mezinárodní úrovni, hodnotit kvalitu vín malovinařů i velkovinařů a veřejnosti představit současnou kvalitu vín z dodaných vzorků. Jde o vůbec největší vinařskou akci, jakou letos zahrádkářský svaz pořádá.