V sobotu se sešli již pošestnácté. „A často jsou to setkání po desetiletích," uvedla za organizační tým Tatiana Pálenská.

Hlavní program nazvaný Senioři jak víno obstaralo na 230 účinkujících z devíti souborů z Moravy a Slovenska. Vystoupily Starší Dúbrava z Dubňan, Vonica 80 či Petrovjan s Cimbálovou muzikou DoTanca. Ze slovenských hostí přijely soubory Juran, Vatra seniori, Gymnik Oldies z Bratislavy i Rodičé z Vienku. Vesměs všechny se svými doprovody a hosty.

Starší skupina Valašského souboru písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem v petrovských Plžích vystoupila naposled v roce 2011. Tehdy ale nevyšlo počasí, folkloristé se proto museli spokojit se zázemím jednoho ze sklepů. Tentokrát byla situace zcela jiná. Návštěvníci se tak mohli pokochat valašskými točivými, řemeslnými i slavnostními tanci v plné kráse. „Scházíme se téměř každý týden. Hodinu tancujeme, dvě hodiny si o tom vykládáme v hospodě. V mládí to bylo naopak. Snažíme se, abychom mladým neudělali ostudu," zasmál se bývalý dlouholetý umělecký vedoucí souboru Jiří Stanovský.

Svým energickým projevem i ve dvaaosmdesáti letech diváky skutečně nadchla dcera prvního profesionálního operního zpěváka Janka Blaha ze Skalice, který Moravské Slovácko velmi proslavil, Helena Jurasovová. Do Petrova přijela potřetí, úplně poprvé tam byla v šestnácti. „Vztahy mezi Moraváky a Záhoráky jsou srdečné a přes folklor je lze udržovat. Je nutné vracet se ke kořenům a používat pravidla života, jako jsou láska, hudebnost, čistý zpěv nebo rytmus. Každé vystoupení ale musí mít rozvíjející myšlenku s ohledem na současnou dobu," prohlásila významná choreografka.

Každým druhým rokem v podvečer Seniorů soutěží regionální tanečníci slováckého verbuňku o postup na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. „Z dvacítky uchazečů do finále postupuje za Strážnicko Jakub Říha, za Horňácko Bořivoj Smaženka. Do předkola z každé oblasti porota vybrala pět verbířů," uvedl Josef Šťastný, který měl soutěž na starosti.

Na festivalu se za uplynulých patnáct ročníků setkalo více než 130 souborů a skupin, také sólových tanečníků, tanečních párů, zpěváků a instrumentalistů. „Nejstarší skupinou v historii akce byli Senioři ze Šumperka s věkovým průměrem pětašedesáti let. V roce 2008 svoji účast zopakovali, jejich věkový průměr byl již jednasedmdesát let. V souboru Věčně Mladý Danaj ze Strážnice se například scházejí tanečníci ve věku od čtyřiceti do pětasedmdesáti let," prozradila Pálenská.

Festival Senioři pořádá Folklorní sdružení Strážnicko-Veselsko-Horňácko ve spolupráci s obcí a Souborem lidových písní a tanců Danaj Strážnice. „Spojení folkloru a vína je pro náš region charakteristické a to hlavní, co můžeme nabídnout a čím turisty do regionu přilákat," dodala Pálenská.