Mikroby z pouště, která je součástí Sahary, přivezla alžírská vědkyně do Lednice, kde je experti ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity otestovali. Nejdříve zkoumali, jestli pouštní bakterie potlačí růst patogenních hub, které zmíněné choroby způsobují. „Vybrali jsme několik hub, jejichž patogenita vůči dřevu révy vinné je nejvýraznější. A zjistili jsme, že bakterie funguje vůči všem," popsal Aleš Eichmeier.

Účinnost alžírských půdních bakterií potvrdily také testy na rostlinách. „Když vinaři révu vysazují, musí sazenice na čtyřiadvacet hodin ponořit do vody, aby ji absorbovaly a adaptovaly se v polních podmínkách. My jsme vodu obohatili o určitou koncentraci bakterií a sazenice daleko lépe prospívaly. Jsou silnější, mají větší kořenový systém i mohutnější nadzemní část," uvedl Eichmeier.

Choroby kmene révy vinné jsou podle odborníků novodobým fenoménem. „Tato onemocnění, mezi něž jako nejznámější patří ESCA, se významně šíří zejména s ohledem na delší periody suchého a teplého počasí střídající se s delšími periodami chladu a vlhka," sdělil mluvčí univerzity Filip Vrána.

Choroby kmene révy vinné způsobují rychlá či pozvolná odumírání celých rostlin. Sazenic i starších keřů. Vědci odhadují, že těmito chorobami je napadena celosvětově až pětina všech vinohradů a tento komplex chorob je tak aktuálně nejvýznamnější hrozbou.

Ztráty se podle odborníků vyrovnají například ekonomickému dopadu historicky nejzávažnějších škod způsobených padlím révovým, plísní révovou či mšičkou révokazem. „Choroby kmene révy vinné jsou častější při větší hustotě výsadby nebo tam, kde vinař používá mechanizovaný řez," poznamenal Eichmeier.

S kolegy zjistil, že spousta sazenic, které běžně prodávají školkaři v České republice i v jiných zemích, už je infikovaná. Nová výsadba pak ve velkých počtech odumírá. „Výsledek našeho výzkumu může být důležitý krok k tomu, aby vinohradníci minimálně začali se zdravou sadbou," vysvětlil vědec.

Zástupci Mendelovy univerzity už jednají o spolupráci s firmou sídlící v Jihoafrické republice, která by jejich objev ráda uvedla na trh.