Ještě na začátku prosince hodonínský starosta a sociální demokrat Jiří Mráka tvrdil, že žádná personální čistka na městském úřadě nehrozí. Stačilo ale, aby se částečně změnilo složení koalice na radnici, a už začínají padat hlavy. O svoje posty už přišli šéfové Domu kultury, lázní, Teza Hodonín a zoologické zahrady. Brzy je pravděpodobně budou následovat i všichni vedoucí odborů.

„Nové vedení se vyjadřuje hodně opatrně. Po úřadě se už ale otevřeně mluví o tom, že odvolaní budou i vedoucí jednotlivých odborů,“ potvrdil pracovník hodonínského městského úřadu, který si nepřál být jmenován. Redakce Hodonínského deníku ale jeho jméno zná.

Jak zaměstnanec úřadu dodal, nestabilita v řízení a vedení města nemůže dát jakýkoliv předpoklad pro kvalitní práci. „Původní vedení bylo vstřícné a komunikativní. Oba místostarostové Taptič i Ambrozek spolupracovali s odbory a chápali, že jakýkoliv nerozumný zásah do agendy bez pořádného poznání je spíše na škodu,“ řekl k původnímu vedení zaměstnanec úřadu.

Starosta Mráka ale úředníky znovu ubezpečil, že žádný seznam adeptů na vyhazov neexistuje. „Ano. Vedoucí odborů budou pravděpodobně odvolaní. Není to ale žádná personální čistka na radnici. Chceme pouze, aby šéfové obhájili své funkce. Pokud ve výběrovém řízení obstojí, mohou se na svá místa vrátit,“ vzkázal zaměstnancům města starosta.

Pracujeme naplno!

Jak upozornil, pokud by se výběrovém řízení objevil někdo lepší, musí to samozřejmě vedení města vzít na vědomí. „Opravdu ale nemáme přichystaná jména, která by měla opustit městský úřad,“ zopakoval Mráka. Podle něj ale vedení také uvažuje o tom, že nakonec budou odvolání jen ředitelé příspěvkových organizací. Oficiální rozhodnutí podle něj ještě nepadlo.

Hodonínský místostarosta Roman Sedlačík ale na poslední tiskové konferenci města zastával názor, že obhájit posty by měli všichni, vedoucí odborů i ředitelé škol a školek. „Začali jsme odvoláním ředitelů příspěvkových organizací města. Podle mého názoru by ale měli obhájit své posty ve výběrových řízeních všichni. Rozhodnutí je na městské radě,“ uvedl Sedlačík a doplnil, že je také pro odvolání Jany Bimkové šéfky Městské bytové správy a ředitele Tespry Ivo Zbořila.

Tyto organizace jsou ale společnosti s ručením omezením a tudíž o jejich zvolení či odvolání rozhoduje valná hromada, jejímiž členy jsou městští radní.

Mráka zároveň nesouhlasí s tvrzením, že by nestabilita ve vedení nemůže dát předpoklad pro kvalitní práci. Naopak, nová koalice podle něj pracuje intenzivně. „Za čtrnáct dnů od změny ve složení vedení na radnici už čtyřikrát jednala městská rada, která také vypracovala programové prohlášení. To původní vedení nebylo schopné ho dát dohromady za dva a půl měsíce,“ upozornil Mráka.