Hned, jak vykročí vlajkonoš první z vesnic, Hrubé Vrbky, začínají cvakat spouště fotoaparátů a začervenají se kontrolky nahrávání digitálních kamer. Krojovaný průvod, jeden z hřebů Horňáckých slavností 2014, opravdu začal. „Jsme tady poprvé a jsme opravdu nadšení. Překvapil nás jeho obsah, a že se jej účastnilo tolik krojovaných. Skutečně mazec," svěřili se Eliška Večeřová a Jiří Horníček, kteří přijeli na Horňácko na celý víkend od Velké Bíteše.

Průvod nesl podtitul Hore Velkú malovaná dlážka, a aby ukázal krásu a pestrost slavnostních oděvů, byl pojatý ve svatebním duchu. „S jeho přípravou jsme začali zhruba půl roku předem. V každé obci u nás na Horňácku funguje folklorní soubor a všude jsou velice šikovní organizátoři. Nakonec se jej tak zúčastnilo zhruba čtyři sta lidí. Všem chceme velmi poděkovat," řekly spoluautorky pořadu Věra Častová a Hana Procházková.

Účastníci průvodu představili kroje obřadní, sváteční i pracovní. Svatební páry doprovázely družičky, mládenci, družbové, kmocháčci, rodiče, další hosté včetně muzikantů a dětí. K vidění byly zajímavé dary pro nevěstu a ženicha, třeba „výsužka" z perníku z Velké nad Veličkou, obraz ve velkém kulatém rámu z Hrubé Vrbky a peřiny, které přinesly na zádech ženy ze Suchova a přivezly duchnarky na ozdobeném žebřiňáku z Hrubé Vrbky. „Objevila se i ukázka hodové zábavy z Louky a sáharé z Nové Lhoty. V průvodu se tak představily kromě krojů i ukázky některých již nepoužívaných tradic a svatebních zvyků," vysvětlila Častová.

Deset tisíc hostů

Zástupci všech obcí Horňácka se nepředstavili jen při průvodu, ale i při pátečním večerním programu Pod Javorinú, horú zelenú. „Získat všechny dědiny do jednoho komponovaného pořadu je dost složité. Nakonec trval přes tři hodiny, což jsme nečekali ani my, ani diváci, kteří nám neutekli a vydrželi. Vedle muziky a zpěvu jsme chtěli spolu s Ivanem Urbánkem představit i tanec, při kterém se vystupující mohli ukázat při sedlácké či verbuňku," přiblížil noční zábavu její spoluautor Antonín Vrba.

Letos poprvé se do oficiálního programu dostal pořad Horňácké cimbálové muziky Libora Supa Supí škrek, při kterém si zájemci u Válcového mlýna Antonína Nováka soutěžně zazpívali i zapomenuté sedlácké.

Některé pořady letošních Horňáckých slavností byly věnované také významným osobnostem spjatým s folklorem. Jeho milovníci si tak připomněli sběratele lidových písní Martina Zemana, hudebního skladatele Leoše Janáčka či letos pětasedmdesáti­letého primáše Martina Hrbáče. Závěr programu patřil kuželovskému mlýnu, který oslavil dvacáté výročí prvního festivalového představení. Podle odhadů pořadatelů dorazilo na letošní Horňácké slavnosti kolem deseti tisíc návštěvníků. „Jsme spokojení. Vyšlo počasí, což je základ úspěchu. Když neprší, tak jsme rádi. Všichni totiž přípravě věnují velké množství hodin," dodal velický starosta Jiří Pšurný.