„Ta myšlenka byla čistě spontánní. Říkal jsem si, že po silnicích jezdí stále víc cyklistů, kteří přejíždí přes mostky a vlastně ani nevědí, jaký potok, potůček či říčka místem protéká," popsal vedoucí oblasti Hodonín Správy a údržby silnic Martin Bedrava, jak ho před časem napadlo začít označovat vodoteče na Hodonínsku.

Po loňském označení potůčků, říček či řek, které protínají mosty a mostky na Veselsku, letos pokračuje Správa a údržba silnic v této iniciativě i na Kyjovsku a Hodonínsku. Hotovo chce mít do konce letošního roku. „Některé potůčky a říčky na Veselsku se označily již v minulosti, například při opravě silnic. Z devadesáti procent jsme ale museli označení dodělat. U dvou třetin z nich nebyl problém jméno dohledat, ale speciálně na Horňácku je potoků a potůčků velké množství. U nich jsme zjistili, že byly již v minulosti špatně označené, což byl na několika místech případ Veličky, nebo se musely jejich názvy dohledat," vysvětlil Bedrava.

Konkrétně šlo o případ Veličky u Javorníku, Suchovských Mlýnů a Vápenek. Nová jména jsou Končinový járek, Bryskový járek a Jamný potok.

Nejčastěji byli nápomocní starostové obcí, což je případ Javorníku, kde nové označení získaly hned dva potoky, Hrubý a Jamný. „Jamný potok získal svůj název proto, že měl velkou sílu a v korytu vytvářel jámy. Pamatuji se, že v některých místech byla hloubka až dva a půl metru. Hrubý potok byl velmi široký a tekl z Filipovského údolí. V místě, kde se oba potoky sbíhají, začíná Velička," uvedl starosta Javorníku Jan Hozák.

Bozatínský potok, který protéká mezi Loukou a Blatničkou, zase získal své jméno od vesnice Bozatín, která vznikla ve třináctém století a zanikla už ve století čtrnáctém. „Zakladatelem obce byl stařešina jménem Bozata. Jeho jméno vzniklo od bozy, což je alkoholický nápoj z prosa. Vesnice byla právě u potoka," přiblížil kronikář Blatničky Miroslav Hudeček.

Podle vedoucího provozu Správy a údržby silnic Milana Macháčka je na Kyjovsku a Hodonínsku pojmenovávání a případné dohledávání jmen jednodušší než na Veselsku. „Není to až takový problém jak na Horňácku, potoky a potůčky jsou na Kyjovsku a Hodonínsku známější. Nemám ani informaci o tom, že bychom museli některý název přejmenovat či měnit," řekl Macháček s tím, že řeky již byly ve většině případů označené, potůčky pak pouze na úsecích, které se v minulosti dočkaly opravy. „Přibližně kolem dvou třetin jsme museli doplnit," dodal Macháček. Pracovníci Správy a údržby silnic vloni na potocích umístili na jednaosmdesát informativních značek.

Za označení všech tří oblastí Hodonínska vydá Správa přibližně kolem sto padesáti tisíc korun.