ZAHÁJENÍ SEZONY SLOVANSKÉHO HRADIŠTĚ

Kde: Mikulčice, památník

Kdy: sobota

Novinka čeká na návštěvníky Slovanského hradiště v Mikulčicích. V letošním roce se poprvé otevře i na Velikonoční pondělí. Na návštěvníky čeká spousta novinek. Mezi nimi třeba opravené stezky na akropoli, travní řeka kolem předhradí nebo jedenáct informačních tabulí. „Archeologové také dokončili výzkum naprosté většiny kostelů, pro které se vystavěly repliky základů kostelů a paláce," sdělil vedoucí památníku František Synek.

VÝSTAVA VÍN

Kde: Milotice, kulturní dům

Kdy: neděle

Jeden z největších velikonočních koštů vín se uskuteční v neděli v kulturním domě v Miloticích. K dostání bude téměř dvanáct set vzorků vína. Mezi nimi se objeví i zhruba stovka vín růžových. „Hned zkraje odpoledne zahraje cimbálová muzika Šrahůlci a večer zpříjemní manželé Grufíkovi se svou dechovkou," láká do Milotic pořadatel Petr Krist.

VELIKONOČNÍ BESEDA U CIMBÁLU

Kde: Kyjov, kulturní dům

Kdy: neděle

Velikonoční beseda s cimbálkou začne v osm hodin večer v estrádním sále kyjovského kulturního domu. Tradiční akce probudí zřejmě první velikonoční „šlahače". Ti se svou pomlázkou vyběhnou za děvčaty netradičně už o nedělní půlnoci. „Děvčata tancují před cimbálem a pro chlapce jsou tak na dobrém místě. Ti se pak mohou pustit do šlahání. Se zábavou pak pokračujeme až do ranních hodin," říká Jiří Petrů, jehož cimbálová muzika na besedě zahraje. Podle něj je právě velikonoční beseda tou nejnavštěvovanější ze všech besed, které cimbálka pořádá.

KOŠT PÁLENEK

Kde: Radějov, Sportovně- společenské centrum

Kdy: neděle

1 054 je počet vzorků pálenek, jež budou k dostání na radějovském koštu. Kromě destilátů z České republiky a Slovenska bude k mání také vzorek z Itálie nebo Ukrajiny. „Zahraniční vzorky jsou většinou od příbuzných členů našeho spolku. Ke koštování zahraje také cimbálová muzika Demižon ze Strážnice. Návštěvníci také mohou zkusit štěstí v tombole. Nebude samozřejmě chybět ani občerstvení," zmiňuje lákadla pořadatelka Jindra Nováková. Vítězná slivovice na koštu je od Josefa Frolka z Kněždub. Akce začne v deset hodin dopoledne a potrvá celý den.

LIHOKONOČNÍ PÁRTY

Kde: Blatnice pod Svatým Antonínkem, kulturní dům

Kdy: neděle

Lihokonoční párty se v Blatnici pod Svatým Antonínkem koná už několik let. Pořádá ji kapela Hádramašmátrá. Kromě hudebníků z pořádající skupiny se představí také seskupení Moonside a Huménečko. „Jde o tradiční akci. Každý rok zveme na koncert některou ze spřátelených kapel," uvedl zpěvák kapely Hádramašmátrá Ladislav Vyskočil.

HOD VAJCAMA

Kde: Hodonín, přístaviště u jezu

Kdy: pondělí

Ve třech kategoriích mohou zkusit štěstí v hodu vajíčkem ti, kteří na Velikonoční pondělí dorazí k hodonínskému přístavišti. Soutěž, která začala jako recese, se letos koná už potřetí. „Kdo si přinese vlastní vejce, bude házet vlastním, kdo ne, může si ho u nás koupit. Vítěz v kategorii ženy a muži získá láhev archivního vína, dětský vítěz láhev dětského šampusu," láká provozovatel přístaviště František Ondruš. V soutěži půjde o to, kdo z hráze dohodí nejdál. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Velikonoční akce na Hodonínsku.
PRO ZVĚTŠENÍ KLINĚTE!