V poklidné atmosféře se nesly velikonoční svátky v hodonínském okrese. Dny, v nichž si zejména muži rádi dopřejí skleničku alkoholu, však poznamenala vážná dopravní nehoda. V neděli odpoledne srazil jednaosmdesátiletou ženu opilý řidič. Srážka se odehrála ve Bzenci.

Důchodkyně utrpěla zranění končetin, hrudníku a břicha. I když byla během příjezdu zdravotníků na místo při vědomí, uvedli ji raději do umělého spánku.

„Ženě jsme zafixovali páteř a nitrožilně podali léky. Po chvíli se její stav zhoršil, a tak bylo nutné ji dopravit do brněnské fakultní nemocnice na úrazové oddělení,“ informovala mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová. V pondělí lékaři označili její stav už za stabilizovaný. V současnosti je stále v umělém spánku.

Kolizi má na svědomí osmadvacetiletý řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu. Dechová zkouška u něj prokázala 1,8 promile alkoholu.
„Paní srazil asi v důsledku nepozornosti. Nehodu zatím šetří dopravní policisté,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Za způsobení dopravní kolize se zastřenou myslí může opilý šofér dostat až tříletý trest vězení. Čin ale mohou vyšetřovatelé ještě kvalifikovat i jako ublížení na zdraví.

Ospalý koledník

Hlídky nachytaly také další čtyři opilé řidiče a muže, který v minulosti přišel o „papíry“ a přesto sedl za volant. Vrásky na čele majitelů navíc nadělali zloději, již vykradli dvě auta.

Jinak policisté společně s městskými strážníky hodnotili právě skončené svátky za víceméně poklidné. Jen v Hodoníně budili jednoho z koledníků, jenž usnul ve vchodě panelového domu.

„Žádné výtržnosti ani řádění opilců. Všechno v pohodě,“ potvrdil ředitel městské policie Jindřich Vašíček. Stejně mluvil i jeho kolega v Kyjově. „Dá se říct, že v poklidu je to každý rok,“ poznamenal ještě Vašíček.

Velikonoce si lidé užili převážně s úsměvem a koledou na rtech.

Například ve Vracově si tamní soubory Lipina a Lipinka připravily velikonoční sobotu. Ráno při zabíjačce připravily pohoštění, které bylo pak k ochutnání večer v kulturním domě při komponovaném pořadu Na tem našem dvoře aneb Veselo je písničkou. Po pořadu pak zakončila velikonoční den zábava s cimbálovou muzikou a ochutnávkou templářských vín.

Žarošice zase nabídly pečení tradičních jidášů a ukázku zdobení kraslic. Vyškrabat si vzor mohl každý, kdo přišel. „Co jsme si v sobotu upekli, v neděli jsme snědli. Druhý den bylo totiž na programu kromě zdobení kraslic také zpívání, při kterém se jidáše podávaly,“ shrnul víkendový program vedoucí muzea Roman Muroň.

Hodonínský okres o víkendu ožil spoustou akcí. Organizátoři lákali návštěvníky na košty, výstavy, a dokonce i maratony.

Například ve Vacenovicích připravili tamní nadšenci Velikonoce v muzeu. K vidění byla výstava hraček, které dobře znají především dnešní rodiče malých dětí, vzpomínka na školní prostředí z dob Rakouska – Uherska nebo třeba kuličkyáda.

„Zajímavý kousek je určitě šlapací moskvich a máme i panenku starou asi šedesát let,“ poukazoval pořadatel Miroslav Blahůšek na skvosty, jimiž se chlubilo vacenovické muzeum během tradičních svátků. Cílem výstavy bylo ukázat, jak moc se změnily hračky za jednu generaci. „Už jen to, že na většině těchto věcí je made in Czechoslovakia a na dnešních made in China, stojí za pozornost,“ tvrdil Blahůšek.

Nejvíce rozzářených dětských očí však bylo vidět na turnaji v kuličkách, jenž se konal na stejném místě. „Dnes už se kuličky moc nevidí, protože zmizely hliněné chodníky, vesnice se přiblížily městům, dvorky jsou vybetonované a není kde hrát,“ krčil rameny další organizátor František Ilčík.

Velikonoce ale nabídly i poněkud netradiční věc. Biblomaraton, tedy čtení bible bez přestávky po dobu tří dnů a tří nocí. Lidé procházející kolem hodonínské knihovny si sedali na připravené lavičky a poslouchali slova pocházející z knihy všech knih. U mikrofonu se vystřídalo kolem šesti desítek čtenářů. „Reakce jsou většinou příznivé. Narazili jsme na některé, co se posmívali, ale byli tu i takoví, již sesedli z kola a začali číst,“ řekl pastor sboru apoštolské církve Bohumil Cupal.

Dubňany zase pro změnu ožily koštem vína. Tamní sportovní hala Želva se najednou proměnila doslova ve včelí úl. Stovky milovníků kvašených moštů z vinné révy ochutnávaly více než sedm set vzorků. Koštovalo se i v Rohatci, kde se z akce stala tradice, kterou tamní lidé dodržují už sedmačtyřicet let. Letošní velikonoční výstava nabídla 424 bílých a 268 červených vzorků vín nejen z Rohatce a okolí, ale i z vinařské podoblasti Podluží, z Bzenecka a ze Slovenska.

„Je to zaběhlý zvyk, ještě tak patnáct let zpátky byl náš velikonoční košt jediný. Původně se o velikonoční neděli pořádal proto, že na Velikonoce se sjížděli rodáci, lidí dojelo naráz do obce víc. Kdyby se košt pořádal o týden později, už by nepřijeli,“ řekl místopředseda rohateckého zahrádkářského svazu Martin Skřivánek. Šampióny koštu se stala vína ze Strážnice a Bzence. Speciální cenu starosty ale musí tradičně získat místní vinaři. Odnesli si ji Josef Chalupa a Petr Macháček.

REDAKTOŘI HODONÍNSKÉHO DENÍKU