Obec chtěla zpočátku opravit objekt celý, ale částka na kompletní rekonstrukci by se vyšplhala až na osmdesát milionů korun. „Tolik peněz nemáme a získat státní dotaci na opravu kulturního zařízení je v této době skoro nemožné," uvedl starosta největší obce na Horňácku Jiří Pšurný. Kulturní dům už ale opravu nutně potřebuje.

Své o tom ví například pořadatel společenských akcí Ladislav Lukács z občanského sdružení Futra. „Velká si zaslouží reprezentativní místo pro pořádání obecních, ale i soukromých akcí," prohlásil Lukács.

Kvůli nedostatku peněz proto obec s třemi tisíci obyvateli počítá se skromnějším rozpočtem. Změny, kterých velický kulturní dům dozná, nebudou na první pohled viditelné. „Musíme opravit starou kotelnu, sociální zařízení, vestibul i fasádu budovy na rekonstruovaných částech," vysvětlil starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Plány na rekonstrukci vypracoval zlínský S-projekt. „Opravy se budou také týkat veškerých rozvodů včetně vzduchotechniky, elektroinstalace či kanalizace tak, aby byl objekt funkční," potvrdil projektant Michal Šimperský.

Plán rovněž počítá s rozšířením zázemí v restauraci, která je přímo v kulturáku. Ze současné kapacity třiceti hostů asi na sedmdesát. „Podle záměru, který jsem viděl, by v hospodě měly vzniknout variabilní příčky, aby se dal prostor rozdělit při pořádání menších akcí na salonky," přiblížil novinku Lukács.

Do soutěže na zhotovitele stavby se přihlásilo už osmnáct firem. Opravy mají ve Velké odstartovat na začátku pololetních prázdnin. Hned poté, co bude známý vítěz tendru. „Rekonstrukce vyjde na přibližně třicet milionů korun. Věřím ale, že při tolika přihlášených zájemcích náklady ještě snížíme," uvedl starosta.

I přesto, že horňácká obec ročně hospodaří s přibližně čtyřiceti miliony, může si nákladnou opravu dovolit. „Peníze v pokladně máme. Půjčku si brát rozhodně nebudeme," upozornil Pšurný.

Podle něj stavební práce letošní červencové Horňácké slavnosti neohrozí. Zázemí kulturního domu pořadatelé v minulých letech využívali, jen když pršelo.

Kromě toho v obci stojí velká sportovní hala a v případě nepříznivého počasí se milovníci horňáckého folkloru přesunují také do místní hospody, šenku i hasičské zbrojnice.

Částečná rekonstrukce kulturního domu by měla trvat stejně dlouho jako jeho stavba na začátku šedesátých let minulého století. Tehdy od položení základního kamene 28. září 1963 do slavnostního otevření Závodního klubu Rudého října 19. prosince 1964 uplynulo také čtrnáct měsíců. Kulturní stánek nechala postavit Kordárna vyrábějící tkaniny do pneumatik.

S novým prostorem pro kulturu počítají i v přibližně pětatřicet kilometrů vzdálených Ratíškovicích. Pro asi čtyři tisíce obyvatel tam vznikne úplně nová stavba. Připoutaná bude ke stávající obecní hospodě a budou v ní dva víceúčelové sály, kuželna i příslušenství. Předpokládané náklady přesahují šedesát milionů korun.