Velickým místostarostou byl od roku 1990, nyní v této funkci po jedenadvaceti letech končí. Přestože se spekuluje o neshodách mezi oběma prvními muži velické radnice, místostarosta Dušan Jež tvrdí, že o odchodu uvažoval už dřív.

„Z funkce chci odejít. Chtěl jsem to udělat už delší dobu a nyní jsem se rozhodl. Rezignaci jsem oznámil ústně a nyní ji podám i písemně,“ řekl místostarosta Dušan Jež. Ten při listopadových volbách kandidoval za lidovce.

A právě účast v říjnových volbách a nynější rezignace na post místostarosty je pro některé místní nepochopitelná. „Pokud o odchodu přemýšlel už delší dobu, proč funkci místostarosty bral? Je to nefér vůči voličům,“ uvedla jedna z místních žen, jež si nepřála zveřejnit své jméno.

Právě povolební situace byla podle starosty Velké nad Veličkou Jiřího Pšurného počátkem neshod mezi oběma muži. Pšurný, který kandidoval za občanské demokraty, tvrdí, že Velká nad Veličkou je jedinou obcí v Jihomoravském kraji s pověřeným úřadem, kde chybí tajemník. „Na starém úřadě pro něj nebyl prostor, teď, když je úřad nový, jsem měl představu, že by zde mohl tajemník konečně být. Byl by ale obrovský přepych mít uvolněného starostu, místostarostu a ještě tajemníka, tedy tři vedoucí úředníky pro osm úředníků. Kvůli tomu už tenkrát vznikl konflikt,“ vysvětlil Pšurný.

Dušana Ježe přitom ohodnotil jako slušného a nekonfliktního člověka, který nedělal žádné podrazy. „Bohužel byl ale spíš typ zaměstnance, než vedoucího pracovníka a místostarosta je vedoucí funkce, kdy člověk musí něco vést a řídit,“ zauvažoval starosta a doplnil, že Jež mu své rozhodnutí odůvodnil tím, že dělá práci, kterou nikdy dělat nechtěl. „Že bychom se ale nějak zásadně nepohodli, něco si vyčetli, nebo se dokonce napadli, tak to se nestalo,“ doplnil Pšurný. Ten teď o novém místostarostovi jedná se zástupci lidovců i občanských demokratů. Tyto strany totiž při volbách získaly nejvíce hlasů.

Přestože Jež kandidoval za lidovce, nový místostarosta nejspíš bude z ODS. „O nástupci jsme se už bavili, zatím jsme se ale na žádném kandidátovi nedohodli. Vypadá to, že vzejde z ODS. Je ale možné, že se vše ještě změní,“ uvedl jeden z lidovců, který nechtěl uvést své jméno, ale mluví za všechny spolustraníky.

Informaci potvrdil i starosta, který při listopadových volbách získal od Veličanů nejvíc hlasů. „Je zde jeden člověk, přijatelný pro obě strany, který je ve volební straně ODS. Lidovci zatím žádného kandidáta nenavrhli,“ odkryl Pšurný s tím, že se strany shodly na tom, že na rozdíl od současné situace bude nový místostarosta s největší pravděpodobností vykonávat funkci neuvolněně.

Jméno nového místostarosty se Velká nad Veličkou dozví koncem září, na kdy je naplánované zastupitelstvo obce. To druhého muže radnice zvolí. Dušan Jež jím bude do doby, než podá písemnou rezignaci. „Po nové práci se budu muset podívat. Na úřadě určitě nezůstanu,“ uzavřel Jež.