Modernější a přehlednější by měl být nový obecní úřad ve Velké nad Veličkou. Ten se nyní přestavuje z bývalé budovy místní základní školy. Necelých třicet milionů korun, které obec na opravu potřebovala, si našetřila z vlastního.

„O dotaci jsme se několikrát pokoušeli, nikdy se nám ji ale nepodařilo získat. Plán na rekonstrukci jsme měli už několik let, takže jsme peníze prostě našetřili,“ říká starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný. Ten se o hledání úspor snaží především ve vlastních řadách. O chod obce se kromě něj a místostarosty stará pouhých osm lidí, což v rozpočtu střediskové obce udělalo své.

Menší částkou přispěly také peníze získané z pronájmu pozemků dvou slunečních elektráren. Ročně díky nim do obecní kasy přibude kolem sedmi set tisíc korun.

Vše v jednom poschodí

Z původní velické základní školy zůstaly prakticky pouze obvodové zdi. Nový obecní úřad už bude mít nová okna, střechu, stropy, zateplení i kanceláře.

Samotná radnice bude rozdělena do tří pater. V přízemí si lidé vyřídí všechny potřebné náležitosti ať už na matrice, stavebním nebo sociálním úřadě.

„Místní už nebudou muset běhat z patra do patra. Všechny úředníky budou mít na jednom místě. Bude to pro ně určitě pohodlnější,“ míní starosta. Ten by měl společně s místostarostou a případně i tajemníkem sídlit v prvním patře, kde bude také obřadní místnost. „Tajemníka nemáme, uvidíme, jestli se pro něj nové zastupitelstvo rozhodne. Zatím tím obecní pokladně šetříme půl milionu korun ročně, které bychom na něj jinak potřebovali,“ vysvětluje Pšurný.

Hlavní část nejvyššího patra bude určena kultuře. V podkroví nového úřadu vznikne výstavní sál a několik ubytovacích míst. „Ta mohou být dočasně určena například lidem, kteří přijdou vlivem živelné pohromy o bydlení. Nebude to žádný hotel, ale aspoň dočasná možnost mít kde složit hlavu,“ uvedl Pšurný.

Na výstavu, ke starostovi nebo pro vyřízení potřebných věcí se v budoucnu dostanou i lidé na vozíčku nebo maminky s kočárky. Za obecním úřadem už roste bezbariérová rampa, na kterou naváže výtah až do druhého patra. To si pochvalují i místní.

„Peníze, které do toho obec dala, určitě nejsou zbytečné. Na starém obecním úřadě třeba přístup pro vozíčkáře opravdu nebyl. Bude to teď pohodlnější pro všechny,“ myslí si místní Jan Slovák.

Na své si přijde i knihovna a spolky

Oficiálně by se měl nový obecní úřad otevřít na Horňácké slavnosti, které se letos uskuteční ve dnech třiadvacátého až pětadvacátého července.

Původní zázemí obce, které ve Velké stojí od konce devatenáctého století, a na kterém se od dob jeho vzniku vyměnilo pouze topení, by se mělo v budoucnu proměnit na knihovnu. „Budou zde také nějaké sklady, archív a zadní část, kde jsou čtyři kanceláře, bude nejspíš sloužit místním spolkům,“ doplnil starosta. O prostory by mělo zájem například občanské sdružení Futra, které ve Velké působí od začátku roku.

„Zatím nemáme žádnou základnu, takže uvažujeme o místě, které bychom mohli pro naše aktivity využívat. Vše ale záleží na domluvě se starostou,“ uvedla členka sdružení Martina Venclová.