Obhájit svůj post v horní komoře parlamentu se pokusí pětapadesátiletá zastupitelka v Uherském Hradišti Hana Doupovcová. Angažuje se v problematice vzniku nového těžebního jezera u Moravského písku, seznámila s ní senátory i ministra životního prostředí. „Požádala jsem je o přezkoumání záležitosti. Diskutovali jsme o chystaném těžebním záměru a ministra jsme znovu upozornili na nebezpečí ohrožení prameniště podpovrchové pitné vody, které je rezervoárem pro sto třicet tisíc obyvatel," sdělila Deníku senátorka.

Poslední finálový rival z KDU-ČSL a kyjovský rodák, Josef Vaculík, tentokrát Doupovcové konkurovat nebude. Lidovci totiž postavili do souboje o senátorské křeslo dvaačtyřicetiletého Pavla Botka, místostarostu Ostrožské Nové Vsi, kterým je už šestnáct roků. „Praktická politika mě baví, takže pro mě bylo rozhodnutí usilovat za náš region o post senátora vlastně přirozené, chci být takto především Slovácku užitečný," uvedl lidovecký adept.

Jak dále řekl, Horňácko a Veselsko jsou pro něj srdeční záležitostí. „Určil jsem si tři priority, podporu vzniku pracovních míst, rozvoj našich měst a obcí a výstavbu potřebné dopravní infrastruktury. Také budu pokračovat v dosavadní práci v mikroregionu Ostrožsko-Veselsko a Místní akční skupině Horňácko-Ostrožsko," vyjmenoval Botek.

Také ostatní strany vyměnily kandidáty. Bývalého náměstka ministra obrany Libora Karáska střídá u ODS současný starosta Vlčnova Jan Pijáček. Po vzájemné dohodě ho bude podporovat i TOP 09, která tak vlastní osobnost do voleb nenasadí. Mimo jiné její předseda a bývalý ministr zahraničí Pijáčka jmenoval do funkce člena České národní komise UNESCO. „Chci v Senátu zúročit svoje zkušenosti v samosprávě a v dalších oblastech. Pokud bych byl zvolený, tak v žádném případě nebudu zastávat placenou funkci v samosprávě ani nikde jinde," ujistil Pijáček, který pochází z Ostrožské Nové Vsi. Starostou Vlčnova je přitom už od roku 1998.

Jako senátor by se rád zaměřil na pokračování přípravy stavby rychlostní silnice R 55, která propojuje Hradišťsko a Veselsko.

Komunisté nasadili po bývalém starostovi Stupavy Jindřichu Kovářovi náměstka hejtmana Zlínského kraje Ivana Mařáka. „Nabídku od KSČM jsem přijal především proto, že tento vážený post dává velké možnosti pomáhat všem lidem. Jde také o jakési pokračování dosavadní politické kariéry, kde jsem prošel komunální i regionální politikou, takže mám na co navazovat," sdělil Mařák. Za největší problém Veselska považuje dopravu. „Kauza vedení rychlostní silnice R 55 přes ptačí oblast se táhne už léta, určitě je pro mě prioritou pomoci ke konečnému řešení tak, aby se podmínky k životu ve všech obcích na stávající trase zlepšily," upozornil absolvent lesnické fakulty. Předsednictvo vládního Ano má jednat o kandidátech do Senátu 17. července, Svobodní je mají odtajnit o dva dny později.