Ta přiblíží jedinečnou raně středověkou aglomeraci coby ostrovní pevnost na řece Moravě. Krajská koalice má na novinku připravené peníze v návrhu rozpočtu na příští rok. „Pamatujeme na podporu kulturních akcí nebo památkovou péči. V rozpočtu je například také vyčleněno pětadvacet milionů na pomoc výstavbě Janáčkova kulturního centra nebo deset milionů na novou expozici na Slovanském hradišti v Mikulčicích,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast kultury František Lukl.

Výstavba polyfunkčních domů v Rezidenci Nová tržnice v centru Veselí nad Moravou poslední listopadové úterý roku 2022.
Polyfunkční domy ve Veselí nabídnou atraktivní přízemí: nedostatkové zubaře

Vedoucí areálu národní kulturní památky Gabriela Dreslerová sdělila, že název připravované expozice zní po dohodě s Archeologickým ústavem Mikulčice – ostrovní pevnost na řece Moravě. „V současné době došlo k úpravám původního návrhu. Jsme pochopitelně rádi, že v rozpočtu se na projekt nachází prostředky,“ přiblížila vedoucí Slovanského hradiště s tím, že s výstavbou nové expozice by tak chtěli začít v příštím roce.

Prostor expozice se nachází v přízemí současného návštěvnického centra. „Přístup bude bezbariérový. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní nálezy dřevěných lodí, rekonstrukce podob života na hradišti a také na vizuální projekce,“ doplnila Dreslerová.