Výjimečné jsou podle něj rozměry pece, její zachovalost i poměrně vysoké množství keramického materiálu, které datuje objev. V současné době pokračuje odekrývání pece. „V tuto chvíli se jedná o destrukci klenby a vyšších stěn pece. Už je vidět obvod dolní pece, který se pohybuje okolo dvou metrů," popsal archeolog.

Odborníci našli také obrovské množství kvalitně vypálené železné strusky. „Pec byla užívaná opakovaně, hliněné stěny jsou propálené i se železem, téměř zeželezitěly," poznamenal Vízner. Doufá, že celý spodek pece bude zachovalý a bude mít vypovídací hodnotu o raném keltském železářství.

Za rybami Amazonie.
Za rybami Amazonie vás zavedou i mapy od vracovského autora

Nejstarší objevy na trase mezi Moravským Pískem a Bzencem jsou z doby minimálně o dva až dva a půl tisíce let starší, než je datace pece. „Pohybujeme se na multikulturních lokalitách, které byly osídleny minimálně od eneolitu, pravděpodobně už od neolitu, tedy mladší doby kamenné," přiblížil Vízner.

Nadstandardní je i počet archeologických nálezů v lokalitě. „Především keramiky je na desítky beden. Bude se jednat o rekonstruovatelné nádoby, jsou tam kostěné nástroje, velké množství bronzových nebo železných nástrojů, šperků, spony, dláta. Kovolitecká činnost tam byla od nejpůvodnější fáze, tedy od slévání železa," zmínil archeolog.

Bývalý kryt civilní obrany v blízkosti centra Hodonína, stav poslední únorový den roku 2022.
Kryt v Hodoníně má zachovalé sprchy i výlez. Podívejte se, jak to tam vypadá

Terénní práce odhaduje Vízner minimálně do léta, v rané fázi už spustili i zpracovaní výzkumu. První výstupy mají být do roka od ukončení terénní fáze.

Souběžně s archeologickým průzkumem dělníci v oblasti pracují na skrývce ornice a na konsolidačních násypech mostů.