Rybník leží v severní části obce. Poslední čištění se datuje do roku 1997 po velkých záplavách. „Od té doby se opět zanesl bahnem a nečistotami. Rybník odbahníme a necháme zpevnit břehy," řekl svatobořicko-mistřínecký starosta Miroslav Veselý.

Práce potrvají až do srpna příštího roku. Bahno je totiž potřeba vytěžit na břeh, kde se usadí a bude jej možné odvézt. Větší část nechá obec rozvézt po místních pozemcích. Náklady činí asi 1,2 milionu korun. Rozloha rybníku je necelého půl hektaru.

Rybník má v pronájmu Moravský rybářský svaz. Před začátkem odbahňovacích prací bylo potřeba ryby vylovit. „Překvapilo nás, kolik tam bylo sumců. Pak nějací kapři a nejvíc karasů. Celkem šlo o asi šest set kilo ryb," spočítal člen výboru místní rybářské organizace Kyjov Tomáš Kunz.

Rybám odbahnění také pomůže. „Výhoda je to hlavně při přezimování. V zimě při nízké hloubce ubývá rybám místo a chybí jim kyslík. Pokud není hloubka alespoň jeden metr, tak to může být velmi problematické," vysvětlil Kunz.

Rybník zasáhla sucha z předcházejících let. Sobůlský potok často vysychal a hladina dosahovala sotva čtyřiceti centimetrů. Po vyčištění se u Svatobořic mohou objevit kapři, amuři, štiky, candáti, sumci a bílé ryby.