Přitom první a vzorový Archimedes, tato venkovní energeticky soběstačná učebna a plně vybavená pro potřeby výuky přírodních věd se otevřela teprve koncem letošního března v Hodoníně, v areálu Základní školy U Červených domků. „Je u nás využitá snad každý školní den. Zajímá i další lidi, kteří se na ni chodí prohlédnout,“ přiblížil ředitel hodonínské školy Antonín Slezák.

Jak přiblížil vedoucí hodonínského projektu Archimedes Antonín Koplík, další učebna se nyní dokončuje v nedalekých Hovoranech. Tento ostrý start má mít v roce 2023 ještě několik úspěšných pokračování. „Do konce roku by se mělo v České republice postavit asi ještě deset našich učeben. Další by měly následovat v následujícím roce,“ nastínil vedoucí projektu a jednatel start-upu EduVision, který má učebny Archimedes pod svými křídly.

Rozvoj unikátních učeben kombinujících v sobě dřevostavbu a stěny využívající PackWallu, tedy z recyklovatelných tetrapakových obalů, má navíc brzy překročit hranice České republiky. „V letošním roce bychom měli začít stavět naši učebnu i v Maroku a také na Tchaj-wanu. V příštím roce by se pak mělo postavit po celém světě dalších patnáct až dvacet učeben,“ poodkryl zahraniční plány Koplík.

Výstava modelové železnice v Kyjově s novým Albatrosem i funkčními přejezdy.
Přejezdy i Albatros: modelová železnice v Kyjově představila novinky

Měly by stát například ve Finsku, Španělsku, Chorvatsku, USA či na Novém Zélandě. Další destinací s učebnou Archimedes má být na opačné polokouli také Chile, kde by se měla učebna proměnit ve vzdělávací centrum národního parku. „V jednání máme také Kolumbii,“ podotkl vedoucí hodonínského Archimeda.

V této jihoamerické zemí jednají o učebně s nadací popové hvězdy Shakiry. „Potenciál je obrovský. Kromě základních a středních škol projevují zájem i univerzity, protože jim učebny nabízí velký prostor pro online spolupráci,“ upozornil Koplík s tím, že učebna Archimedes totiž obsahuje velkou televizi s kamerou, s mikrofony i reproduktory. „Přidanou hodnotou je to, že spolu s Microsoftem připravujeme webový portál, který všechny učebny propojí. Přes obrovskou obrazovku se tak dostanete například do učebny v zahraničí, spolu pak komunikujete a pracujete na společném projektu,“ přiblížil spolupráci vedoucí jihomoravského start-upu.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Jako další výhodu zmínil i meteostanice, díky nimž mohou žáci sledovat a také hodnotit přesnost aplikací pro předpovědi počasí. Jiným pozitivem je pak využití sítě desítek spolupracovníků. Například v Africe, v Amazonii nebo na ropné plošině v Severním moři. „Máme i spolupráci s výzkumným týmem Antarktidy. Nebo například spolupracující člověk v Egyptě se ozve s tím, že v daný čas bude u pyramidy. A ze škol, které budou mít o toto téma zájem a přizpůsobí mu rozvrh, tak mu mohou předem poslat otázky. On jim se jim poté ozve přímo od pyramidy. Tu jim online ukáže a přiblíží jim další zajímavosti, na které se ptají. Jde o učení zážitkem,“ vysvětlil Koplík s tím, že učebna je celoročně využitelná, je české výroby a z českých materiálů a využívá nejmodernější technologie.

Unikátní, energeticky soběstačná a typizovaná venkovní učebna z Hodonína zaujala také v prestižní ekologické soutěži E.ON Energy Globe. Tam se dostala do finále, v němž nyní o vítězství rozhoduje hlasování veřejnosti. „Na webu www.energyglobe.cz je možné hlasovat až do konce srpna. Vyhlášení výsledků bude v září,“ sdělil mluvčí E.ON Česká republika Lubomír Budný.