Fotogalerie z loňské pouti ZDE

„Cyrilometodějské oslavy jsou u nás tradicí,“ konstatoval starosta Mikulčic Josef Helešic.

Kdo z významných církevních představitelů na mši přijede zatím není jasné. „Až na Velehradě se rozhodne, kdo z duchovních se mše v Mikulčicích zúčastní,“ řekl Helešic.

V minulém roce přijel do Mikulčic například slovenský kardinál Jozef Tomko a litoměřický biskup Jan Baxant. Ten nešetřil na mikulčické oslavy chválou. „Jsem zde poprvé a mám dojem, že jsme skutečně v nějakém háji, parku či zahradě. Jsme určitě na místě Božím,“ pochválil Baxant.

Mše se ale určitě zúčastní opět brněnský biskup Vojtěch Cikrle. „ Biskup vždy jezdí do Mikulčic přímo z Velehradu a veze sebou i ostatní duchovní,“ informoval Helešic.

Mladí věřící

Každý rok přijíždí na cyrilometodějské oslavy stovky věřících. „Na pouť se sjíždí i lidé ze Slovenska,“ konstatoval Helešic.

Nechybí mezi nimi ani mladí věřící, kteří se oblékají do lidových krojů. Někteří návštěvníci se na pouť opakovaně vrací, jako například Hana Šmídová z Dolních Bojanovic. „Jezdím sem protože mě to sem jaksi přitahuje, cítím to tak, že tady chci být. Hlavně se tu člověk trošku načerpá,“ svěřila se v minulém roce Hodonínském deníku Šmídová.

Letos začíná program v 15:30 hodin a mše o hodinu později.

Mikulčice se navíc rozhodly uctít odkaz Cyrila a Metoděje i vyvěšením moravské vlajky. Připojili se tak k dalším šedesáti městům a obcím na Moravě.

Cílem této akce je podle předsedy sdružení Moravská národní obec Jaroslava Krábka posílit především v mladých lidech vztah k zemi, v níž žijí. „ Moravská vlajka by měla být pro veřejnost impulzem k poznávání historie a přírodních krás Moravy,“ konstatoval Krábek.