„Průvod se mně velice líbí. Sleduju ho od začátku. Vždycky, když se v průvodu objeví někdo mimo náš region, tak je to zpestření a člověk si rád poslechne jejich písničky,“ říká Miluše Nejezchlebová při pohledu na procházející soubory.

Přihlížejí diváci totiž sledují nejen zpívající a tancující krojované ze Bzence nebo sousedního Vracova, ale také třeba ze Sobůlek. „Máme tady ale také hosty z Trnavy,“ podotýká místostarostka Irena Koukalová Uličná.

Vojenský den obohatil ve strážnickém skanzenu sobotní Podzim na dědině.
Střelba ve Strážnici. Lidé na akci Podzim na dědině zažili historickou vzpomínku

Veselé a zpěvné zástupce má v průvodu i Horácko, a to díky souboru z městyse Okříšky. „Ve Bzenci jsme podruhé, poprvé to bylo před pěti lety. Pozvala nás Lucie Hacarová, která tady vede dětský soubor. Moc se nám tady líbí, atmosféra je úžasná. Je tady opět krásně, svítí na nás sluníčko, ochutnáváme vínečko a burčák,“ říká vedoucí folklorní souboru Okřešánek Ilona Mikešová.

Procesí s vozy, které vezou boha vína sleduje také Jaroslav Růžica. „Jezdíval jsem průvod snad od začátku, s černými koňmi a kočárem jsem vozil kněžnu. Vzpomínky ještě u srdíčka zahřejí. Na průvod se podíváme rádi, ale nemusíme se zúčastňovat. Klobouk dolů, obdivuju všechny, co se do něho zapojí. Je s tím strašně moc práce, jen než nachystáte koně a všechno vypucovat, za dvě hodiny to tři lidi neudělají,“ přibližuje uznalý Bzenčan.

Slavnostní krojovaný průvod s několika stovkami krojovaných se pak postupně dostává z Olšovské ulice na náměstí Svobody, kde pak pokračuje hlavní program.