V nové zóně centra města nebude chybět ani fontána a potůček. „Ten odděluje komerční a odpočinkovou část náměstí, poteče do tvaru L. Zcela nový je plošný vodní prvek s molem, relaxační část a okolní zeleň," popsal autor studie Tomáš Velehradský.

Náměstí Míru a část Sokolovské ulice se dělí na dvě lokality. Ta směrem na sever bude více zelená se stromy a otočnými lavičkami. Druhá část, která je v plánu v další etapě, bude zaměřená na východní oblast náměstí. Ozdobí ji dlažba.

Projektu předcházela dlouhá příprava. „Už od začátku jsme místo neustále procházeli a vždycky, když jsem ve Veselí, tak se tam chodím dívat znovu. Jsem velice rád, když se mé návrhy uskuteční a fungují. Mohlo by to být velmi příjemné místo," myslí si Velehradský.

K původnímu návrhu přišlo i hodně připomínek. „Snažili jsme se vyhovět všem, ale to nikdy nejde. Alespoň jsme se zabývali těmi hlavními," uvedl veselský starosta Miloš Kozumplík (ODS).

36milionů korun má přibližně stát první etapa proměny středu Veselí. Začíná na náměstí Míru a části Sokolovské ulice.

Podle něj je nejdůležitější, že přibyly zelené plochy a vodní prvky. „Architekt na naši žádost zmenšil centrální prostranství asi na polovinu. První etapou záměru úpravy středu města je dokončení rekonstrukce Sokolovské ulice a části náměstí Míru," dodal starosta.

První etapa naváže přímo na již zrekonstruovanou část Sokolovské ulice. Současný návrh ještě musí projít konzultacemi na městském úřadě a schválením. Kozumplík odhaduje, že povolení by mohl stavební úřad udělit v polovině příštího roku. Město se také musí zabývat tím, jak projekt za desítky milionů zaplatí.

Někteří zastupitelé ale mají k aktualizaci plánu výhrady. Například Josef Chmelař (KSČM) upozornil na špatnou dopravní obslužnost. „Zrušení parkovacích míst před obchody je špatné, stejně tak jako horší dopravní dostupnost pošty," zhodnotil.

Veselí nad Moravou zveřejnilo aktualizaci návrhu na úpravu centra města. Přibyla relaxační zóna se zelení, lavičkami a vodními prvky.

Má také obavy, aby auta nezatížila okolní silnice. „Nemáme totiž dořešené křižovatky," poukázal veselský zastupitel.

Podobný názor má i zastupitelka Milada Niklová (Veselská volba). Nelíbí se jí velká plocha před kulturním domem. „Dala by se upravit například květináči se stromy. Dopravní obslužnost také není úplně ideální. Celkově se mi návrh ale líbí," vyjádřila se Niklová .

Alena Martykánová, která má obchod nedaleko místa budoucí rekonstrukce, je s dosavadními opravami spokojená. A těší se na zbytek. „Je to pěkně udělané. Klid od dopravy oceňuji. Ráda se projdu mezi obchůdky a těší mne, když si nebudu muset pořád dávat pozor na auta. Je dobře, že se od nich střed města osvobodí," řekla podnikatelka.

Nový návrh viděla nedávno. „Zeleň sem určitě patří. Když je hodně slunečno, je potřeba alespoň trochu stínu," uzavřela Martykánová.