Před dvaceti lety vyrostla v centru Veselí nad Moravou tržnice. Ve Svatoplukově ulici ji postavila soukromá firma, která byla zároveň její majitel. Z počátku ji několik let provozovalo město, a to až do roku 2004. 

Vlastník, firma Investprojekt, chce nyní prostor o rozloze pět tisíc metrů čtverečních i se stánky Veselí prodat. „Město mělo s touto společností uzavřenou leasingovou smlouvu a byla dohoda, že po dvacet let bude cenu tržnice splácet. V roce 2004 ale Veselí od smlouvy odstoupilo, protože se tehdejšímu vedení zdálo, že je provoz tržnice ztrátový, na čemž byl kus pravdy. Je ale potřeba zmínit, že se s ní nepracovalo tak, aby vznikly nějaké projekty nebo snaha, aby byl prostor dobře využívaný," uvedl k historii a problematice starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík.

Jak přitom doplnil, před časem se zlínská firma, která tržiště i s pozemky vlastní, ozvala s nabídkou prodeje. Majitel Investprojektu Šimon Zemek chtěl původně po Veselí dvanáct milionů korun. Nakonec slevil o čtyři miliony. „K obchodu jsme připravení. Město by zaplatilo dva miliony korun při podpisu smlouvy a pak v následujících šesti letech vždy po jednom milionu. Vše navíc bezúročně," sdělil k obchodu Zemek.

Přes Vesbyt

Veselští zastupitelé už záměr podpořili, jde prý totiž o výhodnou koupi. „Znalecký posudek uvádí, že cena pozemků i objektů v tržnici se pohybuje mezi jedenácti a půl a čtrnácti miliony korun," informoval místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

Vedení města přitom uvažovalo asi nad pěti možnostmi, jakým způsobem tržnici získat. Jako nejvhodnější řešení nakonec zvolilo to, že pozemek i s objekty odkoupí městská společnost Vesbyt. „Nyní dojednáváme podmínky smlouvy a uvidíme, jestli dosáhneme shody s druhou stranou. Věřím, že pokud bude vše v pořádku, dojde nejpozději do začátku března k převodu," nastínil další vývoj obchodu Kolář.

Schválit převod musí ještě valná hromada Vesbytu. Ta se uskuteční v momentě, kdy obě strany, tedy město i Investprojekt, potvrdí souhlas nad konečnou podobou znění smlouvy. „Pokud bude všechno v pořádku, předpokládáme, že valná hromada zasedne v pondělí 27. ledna," upřesnil termín místostarosta.

Podle něj roční zajištění běžného provozu tržiště nyní vyjde na 700 tisíc korun. Z nájmů pak má majitel asi 900 tisíc korun. „Jedna z úvah je i taková, že do areálu přesuneme farmářské trhy, aby byly víc v centru," doplnil k plánům Kolář.

Areál nyní využívají na dvě desítky podnikatelů. Je mezi nimi i Ivana Konířová, jež ve svém salonu už sedm let stříhá a upravuje psy. „Když jsem se dozvěděla, že má tržnice mít nového majitele, samozřejmě jsem nějaké obavy měla. Z informací, které mám, by pro nás ale změna neměla v nejbližších třech letech nic znamenat," reagovala na změnu situace Konířová.

S prostory je v podstatě spokojená. Jen by uvítala nová okna a dveře. „Jsou starší a už tolik netěsní, takže víc protopím, ale na nějakých zásadních proměnách nelpím," dodala.