Právě tam v těchto dnech končí čtyřletá práce odborníků, kteří tady prováděli úpravy. „Přibylo více než osm set nových listnatých stromů, které vrátily této části parku charakter lužního lesa,“ informovala tento týden mluvčí veselské radnice Olga Svoják s tím, že úpravy této části parku umožnil projekt podpořený evropskými dotacemi, které pokryly velkou většinu z více než šesti milionové náklady.

Jak mluvčí připomněla, odborníci potvrdili, že v této části parku je několik druhů chráněných rostlin a živočichů, zejména pak zvláště chráněný a kriticky ohrožený krasec dubový. Nejen on, ale i další druhy brouků a hmyzu, tak mohou využívat skupiny dubových kmenů. „Dnešní podoba Bažantnice na jedné straně chrání vzácné druhy rostlin i živočichů a na straně druhé umožňuje návštěvníkům příjemné procházky v této části našeho zámeckého parku,“ uvedl starosta města Petr Kolář.

Právě návštěvníci by tak podle mluvčí v této části zámeckého parku mohli ocenit nové pěšiny z přírodních materiálů, které respektují zeleň a kořenový systém stromů. „V průběhu projektu byly vykáceny invazní dřeviny, došlo k optimalizaci prostorové struktury a k vytvoření slunných míst a osluněných kmenů, které jsou pro mnohé druhy klíčové. Cílovým stavem bylo vytvoření rozvolněného lužního porostu s dominancí dubu letního, jehož přítomnost je základním předpokladem udržení a rozšíření krasce dubového, ale i jiných ohrožených, silně ohrožených nebo jiných kriticky ohrožených druhů,“ shrnula Svoják.

Před začátkem úprav zaznívaly ale i kritické hlasy místních, kteří si přáli zachování některých z následně pokácených stromů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Návrat restaurace pod radnicí v Hodoníně? První výběr město zrušilo, hledá znovu

Vstup do zavřené restaurace pod hodonínskou radnicí. | Video: Deník/Petr Turek