Čtvrtým rokem mohou Veselané diskutovat na webových stránkách města. Za tu dobu se vedení radnice třikrát změnilo a s nimi se změnil i přístup k diskutérům. Současné vedení už před říjnovými volbami prohlašovalo, že chce na webu změnu. K té by mělo dojít v květnu.

„Diskuze se na web dala při celkové úpravě stránek, což bylo v roce 2007, kdy vedl město Martin Bedrava. Tehdy byla zcela volná. Kdokoliv si sedl k počítači, mohl napsat svůj názor. Samozřejmě často zaznívala i ostrá kritika starosty nebo radních, to je ale v diskuzích normální a běžné,“ vzpomněl na začátky diskusního fóra místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

V dubnu 2008 došlo na veselské radnici k převratu a návštěvnost webu letěla strmě vzhůru. V té době se volnost těch, kteří seděli za počítačem a vyjadřovali své názory, rozjela a na webových stránkách www.veseli-nad-moravou.cz se začaly objevovat urážky, vulgarismy i osočování.

Tehdejší vedení v čele s Jaroslavem Hanákem se proto rozhodlo k razantnímu kroku: debatovat mohli jen ti, kteří se přihlásili.

Desítky anonymních diskutérů tak vystřídala hrstka lidí, u kterých město znalo datum narození, bydliště i jméno. Každý, kdo chtěl k dění na radnici něco říct, musel radnici písemně požádat o přihlašovací jméno a heslo. To se přitom vydávalo proti občanskému průkazu nebo na základě doručenky.

Následek takového omezení na sebe nenechal dlouho čekat, ruch na webových stránkách utichl a nyní se objeví zhruba jeden příspěvek měsíčně. „Kromě některých zastupitelů a vedoucích odborů je v současné době zaregistrovaných jedenáct lidí, kteří mohou do diskuze přispívat,“ sdělil vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka Petr Kebrle.

Nově by se sice měli ti, kteří se budou chtít říct svůj názor k dění ve městě, opět zaregistrovat, radnice už ale nebude požadovat osobní data. „Zvažujeme takovou změnu, že bychom přidělovali login a heslo pouze na základě emailové žádosti, a to i přes riziko, že nebudeme mít identifikaci uživatele dostatečně ověřenou. Ten, kdo si požádá o přidělení přístupu, si totiž může zřídit anonymní emailovou adresu,“ nastínil místostarosta. „Pořád si ale myslíme, že je lepší do takového rizika jít, než nemít diskuzi žádnou,“ řekl. Přesto by však na webu měla být jasná pravidla. „Ta na webu samozřejmě zveřejněníme, a pokud je někdo v příspěvku poruší, administrátor bude mít právo příspěvek smazat,“ dodal Kolář.

Podle starosty Veselí nad Moravou Miloše Kozumplíka tak bude diskuze na veselském webu podobná těm, které jsou na zpravodajských serverech.

„Anonymní diskuze mi nevadí, pokud nejde o nějaké napadání. My ji budeme chtít otevřít co nejvíc. Logicky je to pro nás výhodné, protože se člověk dozví názory místních, kteří na problémy reagují. Někteří věcně, jiní s nápadem a podporou. Jiní pomlouvají, tak to ale chodí,“ myslí si starosta.

Kolář předpokládá, že by se do dění a plánovaných projektů ve městě mohly opět zapojit desítky místních. Časem by se totiž měla s diskuzí propojit i anketa, která by městu pomohla zjistit jejich názor.