Na jedné straně sice radost z nové cesty, na druhé ale připomínky ke špatnému načasování. Podnikatelé z Veselí nad Moravou, kteří sídlí na Bartolomějském náměstí a za ním se zlobí: uzavření silnice nemohlo přijít v nevhodnější dobu. Město se brání tím, že za průtahy může Ředitelství silnic a dálnic, které má opravu na starosti.

„Jsme naštvaní. Už kvůli tomu byla dvakrát schůze s městem, ale k ničemu to nebylo. Lidi, kteří mají na Bartolomějském náměstí podniky, se snažili aspoň o to, aby se to urychlilo. Město řeklo, že s tím nemůže nic dělat,“ odkryla například podnikatelka s obuví.

Přijdou o polovinu tržeb

S tvrdší kritikou přišla Irena Brablecová, jejíž rodina má na Bartolomějském náměstí specializovanou prodejnu s koly. „Nedokážeme pochopit, že se bude opravovat sto čtyřicet metrů čtyři měsíce. Pro nás to znamená ztrátu minimálně padesáti procent,“ uvedla mladá žena.

Vedení Veselí nad Moravou ale argumentuje tím, že k opravě silnice přišlo, jak se říká, jako slepý k houslím. „Není to akce města, ale Ředitelství silnic a dálnic, které, řekl bych, této akci nevěnovalo dostatečnou pozornost. Peníze jsme společnosti museli zajistit my a nakonec se ještě neskutečně protáhlo výběrové řízení. Původně měly opravy skončit v polovině srpna,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld.

Ředitelství silnic a dálnic vysvětlilo, proč ke zpoždění došlo. „Proces celého výběrového řízení se zdržel. Bohužel ty postupy při řízení jsou trochu složitější,“ připustila za společnost Věra Hoderová.

Živnostníci se ale shodují, že z kopce to jde s výdělky už od loňského roku. „Minulý rok byly uzavřené Bučovice a teď tohle. Pro nás je to hodně špatná situace,“ říká Blablecová.

Prodejkyně obuvi dodává. „Rok se dělalo náměstí, takže celý rok je, co se výdělku týká, takový špatný.“

Problémy má i Baťák

V nevhodnou dobu přišla uzavírka i pro veselský Baťův kanál. „Na začátku sezony nám dva měsíce pršelo, a když je týden hezky, tak se hlavní příjezdová cesta k Baťáku z Veselí uzavře. Máme sice objednané lidi, ale ti, kteří jedou kolem a zastaví se, nás bohužel kvůli uzavírce minou. Tito turisté přitom tvoří třetinu našich klientů,“ uvedla provozovatelka přístaviště Hana Habartová.

Podle Reichsfelda však udělala veselská radnice, co bylo v jejich silách. Ve středu rozhodla o tom, že lidé, kteří míří na Bartolomějské náměstí na nákupy, nebo ti, kteří jedou na Baťův kanál či koupaliště, projet náměstí mohou.

„Průjezd je zajištěný jak podnikatelům, tak jejich dodavatelům a zákazníkům. Vjezd je povolen také těm, kteří míří na stadion, koupaliště, skatepark nebo na zahrádky,“ vzkázal lidem místostarosta a doplnil, že na vše od středy dohlíží policie.

„Policisté jsou instruování, aby zajistili především bezpečnost a pak také to, aby lidé nepoužívali cestu jako průjezd na Moravský Písek,“ zdůraznil Reichsfeld.