„Festivalu se zúčastnilo celkem devět dětských souborů z celé České republiky, ale i z Bulharska, Slovenska a také Ukrajiny,“ řekl programový ředitel festivalu Albert Hauptmann. Dětem ze zahraničních souborů se ve Veselí nad Moravou moc líbí a pochvalují si dobrou atmosféru této akce.

„V České republice jsem už se souborem byla ve Frenštátě. Tady se mi moc líbí, je tady příjemná atmosféra a také přátelští lidé,“ popsala své pocity dvanáctiletá tanečnice Zuzana Vozárová z folklorního souboru Turiec ze Slovenska. Ta se folkloru věnuje šest let a baví ji vystupovat před publikem. Navíc se se souborem podívá do různých zemí a pozná i jejich lidovou tradici.

„Každý rok jsou tady v podstatě jiné zahraniční soubory. S některými máme přátelské vztahy a zveme je třeba znovu po pěti letech,“ dodal Hauptmann. Podle něj na Štěpy přichází každý rok celkem dost lidí i když o lidové tradice už není moc velký zájem.

„Je škoda, že folklor žije dnes už právě jen v souborech. Děti jsou bezprostřední a pozitivní je, že v souborech nejsou jen tanečníci a tanečnice jednoho věku, ale od malých dětí až do těch šestnácti let,“ dodal ředitel.

Na festival se poprvé přišla podívat i místní Iveta Čechová. „Dříve jsem tento festival nenavštěvovala, ale teď mám malé dítě a také jsem tancovala ve folklorním souboru, takže k lidovým zvykům a tradici mám vztah. Navíc jsem byla zvědavá i na zahraniční dětské soubory,“ řekla.

Festival ovšem nebyl jen o folkloru. V sobotu totiž v zámeckém parku tančily všechny děti, které se rády pohybují. Vystoupení zahrnovalo různé taneční žánry. Od country, mažoretky, aerobic, až třeba po balet.