Přestože to někteří očekávali, ustavující zastupitelstvo ve Veselí nad Moravou nakonec žádné překvapení nepřineslo. Tak jak trojkoalice složená z KDU–ČSL, ODS a TOP 09 předeslala už v minulém týdnu, uvolněným starostou se stal lídr občanských demokratů, Miloš Kozumplík. Ruku pro něj zvedlo jedenáct z jedenadvaceti zastupitelů. Na posty neuvolněných místostarostů usedli Petr Kolařík a Petr Kolář. Dosavadní starosta Jaroslav Hanák skončil jako řadový zastupitel.

„Dám se na studia politologie a sociologie, abych pochopil, proč ve Veselí, v takovém bídném kraji, vítězí pravice,“ reagoval Hanák, který zatím neví, kam povedou jeho další profesní kroky.

Tvrdí, že po volbách oslovil všechny tři strany, které nakonec vytvořily společnou koalici. Ani s jednou se však podle něj nebylo možno dohodnout. „Říkal jsem, že je velice špatné, když program vítěze nebude naplněn a dokonce jsem říkal, že mně personálně nezáleží na tom, aby to bylo s Hanákem nebo bez něj,“ poukázal.

Naopak nový starosta, sedmapadesátiletý Miloš Kozumplík, má jasno. „Máme cíl pokusit se, abychom prvního ledna zveřejnili volební program všech tří stran,“ uvedl nejbližší pracovní úkoly. Prioritou je pro něj doprava.

Kozumplík v pondělí také sdělil, jak to bude s pracovním nasazením dvou neuvolněných místostarostů. Úspora téměř milionu korun ročně podle něj nebude na úkor výkonnosti. „Neuvolnění starostové si udělají v týdnu dva, tři dny čas, aby mohli funkci plnit. Mluvili jsme o tom, že to bude zejména pondělí a pátek. Potom podle časových možností,“ uvedl starosta.

Ve Veselí už je také známo, kdo usedne do tamní rady. Kromě starosty a dvou místostarostů to budou ještě Zdeněk Doupovec, Karel Janík, Vojtěch Bílek a Petr Horehleď. Zvolení posledně jmenovaného však u některých opozičních zastupitelů vyvolalo nevoli. „Tím, že se dostal do rady, má možnost nějakým způsobem se rehabilitovat,“ míní Kozumplík.

Jasno už má také Blatnice pod Svatým Antonínkem. Bývalého starostu Josefa Vavříka tam vystřídal Vladimír Hanák. Místostarostkou se pak stala Svatava Blahynková.

Zatímco všechna města v hodonínském okrese už své vedení mají, v Hodoníně tomu tak stále ještě není. Zůstává tak posledním okresním městem na jižní Moravě, kde není vyřešeno složení radniční koalice. Koaliční jednání trvají už takřka měsíc. Po komunálních volbách před čtyřmi lety se hodonínští politici nemohli domluvit dokonce dva měsíce.

Lídr vítězné hodonínské sociální demokracie Jiří Mráka ale doufá, že koaliční dohoda padne do zasedání nově zvoleného zastupitelstva, jež se sejde třiadvacátého listopadu. „Netušil jsem, že vyjednávání budou tak komplikovaná,“ posteskl si Mráka, který je horkým kandidátem na starostu. Proč a kvůli komu koaliční vyjednávání váznou a komplikují se, nechtěl Mráka prozradit.

ZUZANA ČERNÁ
VERONIKA HORÁKOVÁ