„Jde o takzvané zbytkové, tedy ještě neprodané byty, které se nacházejí zpravidla 
v panelových domech, v nichž jsme ostatní byty prodali nájemníkům v předchozích privatizačních vlnách,“ přiblížil veselský místostarosta Petr Kolář s tím, že tyto neprodané bytové jednotky spravuje společnost Vesbyt.

V každém bytovém domě však po prodeji bytů vznikla společenství nových vlastníků, která mají rozdílné stanovy, pravidla či způsoby financování. „Když má město například dva byty v domě s osmdesáti bytovými jednotkami, tak neovlivní při rozhodování společenství vlastníků nic a naopak město musí vkládat peníze do revitalizace domu,“ vysvětlil místostarosta, proč je účelnější tyto jednotlivé byty prodat.

Veselí nabídlo byty nájemníkům už dříve, pokud nabídky nevyužili, mohli je získat i později za osmdesát procent ceny znaleckého posudku. Vesbyt nyní navrhl radnici, aby sedmatřicet bytů v devatenácti bytových domech po celém Veselí prodala za padesát procent ceny posledního znaleckého posudku z roku 2008. Podle starosty města Miloše Kozumplíka se tak jejich cena bude pohybovat mezi sto padesáti až tři sta osmdesáti tisíci korunami.

Připomínky k návrhu

Původní návrh, který Kolář zastupitelům předložil, počítal také s tím, že pokud nájemce nabídky odkoupení nevyužije do dvanácti měsíců, město mu předloží návrh na změnu nájemného v nájemní smlouvě. Výše nájemného už ale bude vycházet z cenové mapy platné pro rok 2013. Pokud smlouvu nájemníci do půl roku nepodepíší, město nabídne byty třetí osobě v dražbě. Zvýšené nájemné by se netýkalo pouze sociálně slabých nájemníků, kteří svou situaci prokáží doklady, které město bude požadovat.

Právě to se ale řadě zastupitelů nelíbilo. „Z hlediska města je výhodné se takových bytů zbavit. Občané, kteří si byt zatím nekoupili, jsou ale z mé zkušenosti sociálně slabší. Pokud na odkup nebudou mít a změní se jim nájemní smlouva, mohou se dostat do komplikovaných, často neřešitelných životních situací,“ reagoval zastupitel Ivan Ohlídal.

Jeho kolega Josef Boula vedení navrhl provést průzkum, který by zjistil, kolik nyní mohou nájemci za byt zaplatit. „Nerad bych, aby se naše sociální smýšlení nakonec odrazilo jako přínos pro realitní kanceláře,“ řekl Boula. Podle zastupitelky Evy Bezděkové ale lidé o odkoupení bytů zájem mají. „Oslovili mě ti, kteří byty chtějí. Tehdy to ale nebylo možné,“ sdělila.

S ní souhlasila i žena, kterou Hodonínský deník Rovnost ve Veselí oslovil. „Jeden náš rodinný příslušník nabídky odkoupit byt v minulosti nevyužil, a dodnes toho lituje. Záleží ale také na podmínkách. Rozhodně se mi totiž nelíbilo, když někdo byt koupil za dvě stě tisíc a obratem ho prodal za půl milionu,“ reagovala. Zastupitelé nakonec prodej odsouhlasili, podmínky budou ale schvalovat až po upřesnění v červnu.