Vloni zaplatila radnice za jeho údržbu přes dvě stě dvacet tisíc korun. Přestože se někteří bikeři snaží místo udržet v pořádku, město má již se skateparkem nové plány. Vysoké výdaje chce snížit zpřístupněním areálu a tím, že si návštěvníci vstup do něj zaplatí. A to už od Nového roku.

„Areál je sice oplocený a hlídá ho i kamera, ta ale dosáhne pouze na jednu jeho část. V místech, kam nedohlédne, stále řešíme nějaké problémy, zejména hygienické,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář důvod, proč se radnice rozhodla pro zásadní řešení.

S tím však nesouhlasí mladý skejťák Marek Gazárek, který se snaží pro sebe i ostatní příznivce adrenalinové jízdy místo zachovat.

„Myslím si, že od znovuotevření se situace velmi zlepšila, i když uznávám, že nepořádek se tam někdy objeví. Odpadků tam ale podle mě nepřibývá, protože je v areálu aspoň jeden odpadkový koš,“ zhodnotil vývoj Gazárek. Ten podle svých slov v areálu pokaždé odpadky uklízí a snaží se udržovat i překážky.

Vedení veselské radnice přesto vidí východisko problémů v tom, že na areál bude dohlížet správce. Původně sice mohli nad skateparkem dozorovat sami jeho uživatelé, pro ty je to ale až moc velký závazek. „Přemýšleli jsme, že bychom jim dali areál do správy. Vše ale potřebuje právní formu, například vytvoření občanského sdružení,“ vysvětlil Kolář.

Gazárek sice připustil, že taková nabídka z města přišla, museli by se ale najít aspoň tři lidé, kteří by si vzali skatepark na starosti.

„Zkusím se ještě s některými lidmi domluvit. Určitě o místo stojíme. Dokazuje to i vyšší návštěvnost, která je podle mě víc než padesát procent. Do Veselí jezdí i lidi ze Slovenska,“ upozornil devatenáctiletý student.

Nové lanové centrum

Vedení města se už ale společně s Komisí tělovýchovy a sportu a Službami města, které mají areál ve správě, domlouvá na tom, že areál zpřístupní i dalším zájemcům.

Kromě skateparku a s ním sousedící horolezecké stěny má místním nabídnout i novou dráhu pro bikery či lanové centrum. Doplnit ho má i hygienické zařízení.

„Dráha vyjde přibližně na čtyři sta tisíc korun. Co se týká lanového centra, tak tam se návrh pohybuje v rozmezí od necelých dvou do necelých čtyř milionů korun,“ informoval ředitel Služeb města Veselí nad Moravou Pavel Bouda. Jak doplnil, vše ještě musí projednat odborná komise a následně i rada města a zastupitelstvo.

Protože město počítá s tím, že areál bude hlídat správce, náklady na provoz, který odhaduje Bouda na dvě stě šedesát tisíc ročně, se zvednou. Pro lidi, kterým se místo otevře především v odpoledních hodinách a o víkendech, to bude znamenat jediné – za služby si zaplatí.

„Přemýšleli jsme nad tím, že služby částečně zpoplatníme, půjde ale spíš o symbolické vstupné,“ doplnil Kolář.

Skatepark ale navštěvují především mladí lidé, kteří mají do kapsy hluboko. „Ideální by bylo domluvit pro místní nějakou permanentku, na kterou bychom mohli chodit. Peněz ale moc není,“ uzavřel skejťák.