„Mezi svědky na listině z roku 1261 je podepsaný břeclavský komorník Sudomír z Veselí, což byla nejvýznamnější osoba té doby v kraji. To znamená, že hrad už stál, protože se po něm Sudomír psal,“ přiblížil historii hradu, o kterém se jako o zámku dá mluvit až od šestnáctého století, pobočky Masarykova muzea ve Veselí Peter Futák. Podle něj existenci hradu dokládá i Sudomírova pečeť o pět let dříve. „Takže Veselí by mohlo slavit i 755 let, ale s padesátkou je to lepší,“ připustil.

Dvoudenní oslavy ve Veselí, které začaly v sobotu na nově opraveném Bartolomějském náměstí, byly ale také připomínkou šlechtického rodu Chorinských. Ti totiž vlastnili zámek jako poslední a za dvě stě let jeho držení se postarali i o největší rozkvět města.

„Prakticky všechny nejvýznamnější památky jsou spojené s tímto rodem, ať již jde o kostel svatých Andělů strážných a přilehlý klášterní komplex servitů, zámek, kostel svatého Bartoloměje, spoustu soch i dnešní podobu zámeckého parku,“ připomněl Futák s tím, že se Chorinští zasloužili i o průmyslový rozvoj města.

Hrabě František Chorinský s chotí proto nesměl při oslavách chybět, i když to nemohl být ten pravý. V kočáře se hraběcí pár projel městem, aby se s „poddanými“ přivítal na Bartolomějském náměstí. „Lidé z Veselí, ať jste ještě veselejší,“ kynul jim z pódia. Na tom se už předtím předvedli šermíři a historické hudební a taneční skupiny. K vidění bylo loutkové divadlo, přehlídka dechových hudeb či rockový koncert, ale také sklepení některých domů na náměstí a pozůstatky hradeb. Zdarma otevřené pro návštěvníky byly kromě všech kostelů i další historické budovy, jako jsou vodní elektrárna, synagoga, židovský hřbitov či zámek. „Chtělo by to pořádnou opravu, dát zámek Chorinským za jednu korunu, aby jej opravili,“ povzdechla si nad špatným stavem zámku jedna z návštěvnic.

Vyvrcholením sobotních oslav byl slavnostní ohňostroj. V neděli program pokračoval slavnostní mší svatou a folklorním pásmem na náměstí. „Spojili jsme tradiční Bartolomějský jarmark, který se po letech dostal konečně tam, kam patří, s tímto výročím. Zároveň je to první velká akce na nově opraveném Bartolomějském náměstí,“ řekl veselský starosta Miloš Kozumplík. Ten v mincovně na náměstí jako první vyrazil pamětní minci a stejnou možnost měli za menší poplatek i ostatní. „Na jedné straně je znak města, na druhé zámek,“ ukázal starosta minci, kterou si schoval na památku.