„Do oslav se kromě města a městského kulturního střediska zapojí i veselská pobočka hodonínského Masarykova muzea. Navrhoval jsem i zdejší farnosti, aby se k oslavám připojila, celý program ale teprve dáváme dohromady,“ informoval starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík.

Už nyní je však jasné, že vyvrcholením oslav bude křest nové knihy o Městě Veselí nad Moravou, která přinese historický průřez od pravěku až po rok 1989. Hotová by měla být v říjnu.

„Poslední kniha o Veselí vyšla v roce 1973, od té doby si myslím, že už doba i výzkum pokročily. Při jejím sestavování jsme čerpali z archívu, využili jsme ale i některé podklady z původní knihy,“ uvedl vedoucí veselské pobočky Masarykova muzea Peter Futák.

Jak doplnil, kniha bude obohacená množství fotografií. „Každou kapitolu budou provázet buď dobové fotografie, a pokud to nepůjde, tak počítáme alespoň s ilustračními snímky,“ doplnil Futák. Kniha, která by měla sloužit jak k reprezentačním účelům, tak i pro místní, by měla mít rozsah přibližně pět set padesát stran.

Právě Masarykovo muzeum ve Veselí nad Moravou plánuje na září letošního roku také velkou výstavu spojenou s kulatým výročím. Ta by měla nést název Hrad Veselí a ti, kdo na ni zavítají, se dozvědí více právě o osobě Sudomíra a jeho rodu, ale i o archeologickém průzkumu, který se na Bartolomějském náměstí i v areálu veselského zámku v uplynulých letech uskutečnil. Lidé, kteří si na muzeum čas nenajdou, se s výročím seznámí alespoň prostřednictvím Veselských listů, kde Peter Futák období let 1261, tedy první zmínky o Veselí, až 1397, tedy první zmínky o Městě Veselí, představí ve svých textech.

„Prvním dílem bude rozhovor s Peterem Futákem, který vyjde v březnovém čísle Veselských listů. Ten během roku populárněnaučným způsobem Veselany s událostí seznámí,“ sdělil starosta. Jak doplnil, významné výročí si bude Veselí připomínat během celého roku. Předpokladem jakéhosi vyvrcholení pak bude období hodů.

„Příští týden se se zástupci města a zainteresovaných organizací sejdeme a domluvíme harmonogram oslav. Počítám s přibližně deseti až patnácti akcemi,“ doplnil ředitel městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou Marcel Řimák.