Nejen Hodonín trápí přemnožení holubi, kálející na střechy kolem hodonínského vlakového nádraží. Stejný problém má nyní i Veselí nad Moravou. Také tam se holubi soustřeďují do míst kolem vlakového nádraží. Město už začalo jednat.

„Hejna holubů v těchto místech létají a obtěžují občany. Daleko horší jsou ale jejich výkaly, které končí v lepším případě na chodníku. Jde o problém jak estetický, tak i hygienický,“ informovala mluvčí města Petra Pavková s tím, že město se s problematikou přemnožených holubů potýká již delší dobu. V posledních měsících vše ale podle ní přerostlo rámec únosnosti. „Pravděpodobně je to způsobeno jejich přesídlením z okrajových částí do centra města. Situace se stala opravdu velmi aktuální,“ doplnila Pavková.

Své zkušenosti s holuby má i Martin Jamný z veselskéRes­taurace u Andrýsků, sídlící v ulici Národních mučedníků, kde se nachází i místní vlakové nádraží. Podle jeho slov ale nejsou nijak katastrofické. „Párkrát jsme měli pokálené auto, ale jinak nejde o nic výrazného. Je ale fakt, že jsme už trochu vzdálenější od místa, kde se holubi srocují,“ posoudil Jamný.

Z pátrání veselských strážníků vyplynulo, že desítky holubů našli nové útočiště v opuštěné nádražní budově, kam zalétají na noc. Právě tam se je pokusili odchytit zaměstnanci Záchranné stanice v Buchlovicích, kam následně holubi putovali.

„Zatím dvě stě dvacet pět holubů si odvezli jako krmivo pro dravce, které se v Buchlovicích snaží zachránit. V odchytu budou pokračovat do té doby, dokud nebude problém vyřešený a dostatečně efektivní,“ dodala Pavková. Ve Veselí má být podle ní kolem pěti set holubů. Ti nejvíc škodí na nemovitostech, ležících u jejich hnízdišť. Jak uvedl velitel veselských strážníků Rostislav Praxe, od čtvrtka se změní taktika, jak holubi odchytit. „Pracovníci záchranné stanice nyní na budovy Českých drah umístí odchytové klece s návnadou. Muselo se změnit místo, protože holubi si pamatují, kde došlo k odchytu a na toto místo se pak nevracejí. Přemístěním klecí se opět zvýší úspěšnost odchytu,“ vysvětlil Prax.

Veselí nad Moravou tímto radikálním krokem následuje Hodonín, kde město v loňském roce odchytlo dvanáct set dvacet městských holubů. Likvidaci zaplatilo Město Hodonín napůl společně s Českými drahami, na jejichž budově vlakového nádraží se holubi srocují. „Vloni zaplatilo město za odchyt celkem sto třicet dva tisíc korun. České dráhy pak zaplatily tu samou částku,“ sdělila referentka hodonínského odpadového hospodářství Dita Šprinclová.

Hodonínská radnice nechala na začátku loňského května nainstalovat odchytové klece na střechy a odchytové sítě na půdy budov Českých drah, a to i přesto, že podle vedoucí hodonínského odboru životního prostředí Jarmily Kotrlové jsou optimální zimní měsíce.

Odchycené holuby tehdy město nechalo udusit plynem a následně zlikvidovat ve spalovně biologického odpadu. „Tak to přikazuje veterinární zpráva,“ uvedla tehdy Kotrlová. Nyní je podle Šprinclové stav těchto ptáků ve městě únosný. Preventivní opatření tenkrát provedly i České dráhy, když opravily nefunkční vikýře a jejich rozbité výplně nechali znovu zasklít. Otvory pak osadili mřížkami z pletiva.

Hubení holubů již v minulosti podpořil rohatecký chovatel holubů Jaroslav Strnad. Jak totiž pro Hodonínský deník Rovnost řekl, tito „věžáci“ se volně páří mezi sebou a jsou zdegenerovaní. „Může se mezi nimi objevit i poštovní holub. Ale hejno ho stejně stáhne sebou na výškovou budovu,“ přiblížil holubář. Zároveň ale ubezpečil, že lidé se ptáků bát nemusí. Nepřenášejí na ně totiž žádné nemoci.