Jen vloni stála Město Veselí nad Moravou likvidace černých skládek čtyři sta tisíc korun. Na jeho území se ale stále objevují nové. I proto se město rozhodlo ke kroku, který má rozrůstání černých skládek zamezit.

„Naposled jsme minulý týden odváželi dva plné kontejnery v místě zvaném Veselský Štěrk, kam někdo vyvezl pytle s odpadem. Drobný odpad jsme ale likvidovali i na soukromých pozemcích za střelnicí,“ sdělil ředitel Služeb města Veselí Pavel Bouda s tím, že z loňska je ještě čeká likvidace skládky v Zarazicích.

„Nyní je vše ve fázi, kdy odbor životního prostředí vyzval toho, kdo skládku vytvořil, aby ji odstranil,“ doplnil Bouda.

Problém s černými skládkami podle něj řešilo Veselí ve velkém už loni, kdy za likvidaci černých skládek utratilo nemalé peníze. „Nové černé skládky se však vždy znovu někde objeví,“ dodal ředitel.

Právě v Zarazicích se podle velitele veselské městské policie Rostislava Praxe podařilo koncem loňského roku odhalit „autora“ skládky.

O případu se strážníci dozvěděli z oznámení tamních obyvatel. „Pachatel na místo vyvezl stavební suť a snad dokonce i azbest, což už je nebezpečný materiál,“ přiblížil Prax. Případ už řeší místní odbor životního prostředí.

Stavební materiál ale není jediný, co končí na černých skládkách po celém území Veselí nad Moravou. Podle mluvčí města Petry Pavkové jsou ve městě vidět i staré elektrospotřebiče, které lidé zanechají v přírodě jen kousek od sběrného dvoru.

Ve Veselí nad Moravou jsou přitom hned dva. Místní do nich mohou každý rok zdarma vyvézt až pět set kilogramů odpadů. „Kromě sedmi kontejnerů stavební suti, což není zrovna zanedbatelné množství, se našlo například i deset uhynulých králíků, kteří leželi kousek od cesty,“ sdělila mluvčí.

Právě takovým nálezům chce veselská radnice do budoucna zamezit. Mimo jiné 
k tomu má pomoci i nabídka Služeb města Veselí oběma osadním výborům. „V dubnu, kdy se lidé pustí do úklidu zahrádek, chceme jak do Zarazic, tak do Milokošti přistavit kontejnery, do kterých budou moct lidé dávat biologický odpad,“ informoval Bouda.

Za vytvoření černé skládky podle obecně závazné vyhlášky hrozí až padesátitisícová pokuta. „My můžeme na místě uložit blokovou pokutu, a to až do výše dva tisíce korun. Každou černou skládku ale zároveň předáváme správnímu orgánu,“ doplnil velitel Prax.

Kdy a kam:

V Milokošti i Zarazicích budou kontejnery na velkoobjemový odpad od 2. do 14. 4.

Milokošť – u místního hřbitova, v ulici V Dědině a v ulici Váverkova u kontejnerového stání.

Zarazice – v ulici Vinohradská u kontejnerového stání a v ulici Za Humny u hřbitova.

Zdroj: Veselské listy