Hlavní program organizátoři naplánovali na sobotu. V devět hodin ráno odstartoval koštem burčáku a místních lidových specialit. Jan Tůma z Veselí nad Moravou dovedl na hody i manželku a tři děti. „Potkávám se se známými, pokecáme a užijeme si pohodové odpoledne. Oceňuju hodně krojovaných i tradiční stánky, vypadá to jako hody za dřívějších časů," pochválil Tůma.

V půl druhé odpoledne vyrazil krojovaný průvod z náměstí Míru, kde se oslavy odehrávaly, pro stárka a stárku. Ta čekala v muzeu na Bartolomějském náměstí. Mezitím se na pódiu na náměstí Míru představil dechový soubor Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou. „Odehráli jsme tradiční písně, polku a valčík a potom jdeme do průvodu s krojovanými," řekl trumpetista souboru Karel Kadubec, který hraje už asi devět let.

Z Bartolomějského náměstí zamířilo procesí zpátky na Mírové náměstí, kde se rozrostl počet návštěvníků. Ti si mohli dopřát například burčák vinaře Pavla Holka ze Zarazic. „Nabízím müllerku z našich vinohradů. Snažím se burčák dělat tak, aby byl pro všechny lidi, aby byl vyvážený, aby měl nějakou kyselinku, nějaký alkohol a cukry," popsal zarazický vinař.

V průvodu se sešly folklorní soubory z širého okolí. Po návratu na náměstí účastníci procházeli před pódiem, kde je pozorovala Anna Kolaciová z Louky i s manželem. „Jsem rodačka z Veselí, ale už tady dlouho nebydlím, většinou se sem jedeme podívat hlavně na průvod, vystoupení a kroje. U nás v Louce se v nich také chodí, naše vnoučata tančí a zpívají," řekla Kolaciová.

Právo pořádat hody

Z Ostrožské Nové Vsi zavítal do Veselí ženský soubor Denica v souborových krojích. „Jsou na takové běžné nošení a také pro to, aby bylo vidět, že k sobě patříme. Teď zpíváme jenom jednu písničku, večer v půl sedmé máme větší vystoupení. Potom ještě zazpíváme v sále," sdělila vedoucí souboru Anna Řezáčová.

Ve tři hodiny průvod opět vyrazil, tentokrát před radnici pro povolení a pak ke kostelu svatých Andělů strážných. Tam je přivítal kaplan, trochu překvapivě také v kroji. „Je z mojí rodné vesnice, z Prakšic. Chtěl jsem jím vyjádřit, že i pod ornátem bije slovácké srdce," prohlásil kaplan Roman Vlk.

Po návratu průvodu na náměstí Míru začala v pět hodin stavba máje. „Stavělo ji třicet chlapů poskládaných z veselské chasy, dojeli kamarádi z Ostrožské Nové Vsi, ze Vnorov a byli tady ještě kluci z Kyjova. Máj je ze smrku a je putovní, minulý týden byla na hodech v Ostrožské Nové Vsi, teď je u nás a potom půjde ještě do Uherského Ostrohu," popsal folklorista a referent Veselského kulturního centra Ivo Juřena.

V sedm večer pak začala hodová zábava, v neděli byla ještě slavnostní mše.