„Letošní rok bereme jako úvodní. Z tohoto důvodu jsme přišli s různými oblastmi, které jakoby naťukneme, poté se mohou zájemci domluvit s lektorem, jestli budou mít chuť se tématu hlouběji věnovat. Je to otázka například jazyků. Už nyní víme, že je zájem o španělštinu," sdělila iniciátorka projektu knihovnice Michaela Zábelková.

Co nabídnou
Výběr z programu Akademie volného času ve Veselí nad Moravou:
24. září - Vyprávění o Mikulčicích
1. října - Mikulčice zájezd
15. října - Martina Bittnerová Utajené životy slavných Češek, Ze života slavných Čechů
29. října - Do světa dávných lidí 12. listopadu Jazykový kurz
26. listopadu - Cestování za exotikou Malajsie, Borneo
10. prosince - Vše o čokoládě
7. ledna - Vitamíny, minerály bez chemie
28. ledna - První světová válka očima historika
11. února - Právník radí práva a (ne)práva seniorů
25. února - Tropické a subtropické rostliny pěstované v našem kraji
11. března - Evžen Boček Poslední aristokratka
25. března - Slavnostní ukončení

Zároveň upozornila, že ve Veselí počítají s tím, že největší zájem bude mezi penzisty. Především kvůli volbě času. Jednotlivé lekce a přednášky budou vždy od půl třetí do půl páté odpoledne. „Zájemci si mohou zakoupit buď permanentku za sto korun, nebo pak zaplatit jednotlivou přednášku za třicet korun," přiblížila ceník knihovnice.

Podle ní je součástí Akademie volného času také zájezd do Mikulčic. „Mnozí lidé ani pomalu nevědí, co v Mikulčicích je. Jednu lekci tedy věnujeme historii obce a o týden později uspořádáme zájezd. Projdeme areál Slovanského hradiště s expozicí, ale domluvená je i prohlídka mikulčických búd s ochutnávkou vína. Program bude proto velmi pestrý," uvedla Zábelková.

Právě jí se mohou lidé, kteří chtějí aktivně strávit středy v období od letošního září do března příštího roku, hlásit. „Pokud bude mít akademie úspěch, rádi v ní budeme pokračovat. Jsem potěšená, že už teď se mě lidé na možnost přijít na přednášky ptají, a to jsme ještě nedali žádné informace ve známost," pochválila si organizátorka.

Do budoucna bude podle ní záležet i na tom, jakým oblastem se lidé budou chtít věnovat. „Samozřejmě pokud třeba uspořádáme počítačové kurzy, o které už nebude zájem, téma obměníme," ubezpečila knihovnice.